Re: Kako /kad ste napravili svoj set runa?

ovako, ako nekog interesuje:

ja sam svoj set runa napravio od gline. glina se ne susi u rerni. susi se prirodno, na vazduhu. znaci kad zavrsite sta treba ostavite ih jedno nedelu dana da se osuse. u suprotnom popucaju. kad se osuse peku se na belom usijanju koje iznoci negde oko 2000-8000 stepeni. posle toga se boje, kada se ohlade. kad se oboje opet se peku na malo vecoj temperaturi. postoje razne boje. ja sam koristio oxide metala kada sam napravio svoje rune. bitno je da ne pravite od gline kupljene po knjizarama, jer to nije prava glina. najbolje da odete kod nekog grncara i da kupite malo prave gline. ona je najcistija zemlja koja postoji i koja moze da se kupi, ili da odete negde u planinu ili brdo na izlet i da iskopate malo zemlje koja ima u sebi dosta gvozdja, obicno je crvenkaste boje. to je takodje prilicno fina zemlja jer moze da se oblikjue i da se susi., bitno je da masa bude homogena i da nema kamencica. moj set runa je malo fency , no ulozio sam puno truda u njih, tako da su otprilike oblozene oksidom srebra i nikla. mogu da okacim fotku kad budem mao vise vremena.
d-zintegrator

sto se boja tice, koliko dugo peces neku boju dobijes drugu nijansu. moze da se desi da umesto crvene dobijes zelenu, sve zavisi koliko ces ih peci. osusena glina je krta. lomi se, pa nije zahvalna za bacanje. rune koje sam ja napravio trpe sve od bacanja do visoke temperature i vlage. nemogu d a se natope vodom, pa tako mozete da radite divinaciju i pod vodom ako naravno za to imate potrebe. :)
d-zintegrator

@Therion,ta tehnologija o kojoj prichash se naziva "biskvit pechenje" i njome se izvode kvalitetnija keramichka dela (s' tim shto si malo omashio temperaturu, keramika se peche na najvishe 1500 stepeni, bez obzira da li se radi o obichnoj keramici ili porcelanu). Samo kopanje gline je dosta "tricky" pogotovo za osobe koje nikada nisu radile u ovom medijumu, a osim toga, nakon kopanja, chak i najkvalitetnije zemlje, mora da sledi procesh prochishcavanja, odnosno luzenja te zemlje. Nego da se ne ponavljam, o ovome sam vec pisala da jednoj od tema na ovom podforumu.
"Niste svesna bića, niti istinski postojite
sve dok niste voljni da rizikujete čak i zdrav razum
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert

Ne bih da budem picajzla, al' moram da dam repliku: biskvit pechenje se i zove biskvit jer se radi iz dva puta (pechenje, hladjenje i bojenje/glaziranje, zatim ponovno pechenje) i to (kao shto napomenuh) na temperaturama do 1500 stepeni (zapravo porculan se peche na najvishoj temperaturi od sve keramike, a to je upravo 1500 stepeni).
"Niste svesna bića, niti istinski postojite
sve dok niste voljni da rizikujete čak i zdrav razum
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert

Svoj set sam napravio pre dve godine, koristeci se povrsnim prirucnicima tipa "How to make white magic"... Oslikao sam ih na kamenju koje sam sakupio na obali Drine i to crnom temperom :) U proucavanje sam krenuo posve intuitivno, jer mi prirucnici koje sam imao nisu pruzali zadovoljavajuca objasnjenja. Iako je urezivanje uglavnom jedina ispravna procedura, mene moje oslikane rune jos uvek nisu izneverile... 8)
I'm a whisper in water
Secret for you to hear
You're the one who grows distant
When I beckon you near

Sojce wrote:
Lunarvisionwitch wrote:Iako je urezivanje uglavnom jedina ispravna procedura, mene moje oslikane rune jos uvek nisu izneverile... 8)

Pitanje. Da li se rune mogu oslikavati ili samo urezivati ?

Zavisi koga pitaš. Ja puštam da se beži sa časova i ne upisujem u dnevnik. Kod Ulfinn bi klečala na kukuruzu za to i ljuštila krompir. :D Kanonski, trebalo bi barem da malo izdubiš Runu pre nego što je obojiš (što bi bila standardna procedura za kamen) mada sve je do dobrim delom (pazi, ne u potpunosti) stvar svesnog stava.

Saint Delicious wrote:
Sojce wrote:
Lunarvisionwitch wrote:Iako je urezivanje uglavnom jedina ispravna procedura, mene moje oslikane rune jos uvek nisu izneverile... 8)

Pitanje. Da li se rune mogu oslikavati ili samo urezivati ?

Zavisi koga pitaš. Ja puštam da se beži sa časova i ne upisujem u dnevnik. Kod Ulfinn bi klečala na kukuruzu za to i ljuštila krompir. :D Kanonski, trebalo bi barem da malo izdubiš Runu pre nego što je obojiš (što bi bila standardna procedura za kamen) mada sve je do dobrim delom (pazi, ne u potpunosti) stvar svesnog stava.

Moj izbor nije kamen, već drvo, odnosno okrugli štapići. Malo me začudilo da je neko samo iscrtao runu, a ne urezao, jer sam shvatila da se one urezuju, a ne crtaju. Zato sam pitala. I nemoj tako javno da me " ribaš kao kiseli kupus ". Ne bežim, već nekako mi lakše ide ovako solo bez javnih izveštaja, što opet ne znači da ih i ne pišem. :D