Re: Pošasti holizma

Izreka kako je dokon um đavolje igralište sada menja, i daleko nadjačava, naizgled bezazlena stvarčica - razmaženost.

Posebno razmaženost koja u nedostatku boljeg utemeljenja vremenom postane deo ličnosti, sraste s njom...

Tako holizam često postaje sistem samoodbrane :jester:
Il n’y a qu’un probleme philosophique vraiment serieux: c’est le suicide.

.

null wrote:
Mon Oct 21, 2019 15:46
A koje su počasti holizma? :)
Sve ovo? :D Sinteza postala aktivnost za dosadni četvrtak... nema tajni, nema nepoznanica. Reklo bi se, ubili smo misteriju celog procesa. :dunno: A opet - nema tajni i nema nepoznanica! Nema više "ups, ko je mogao znati da je ova francuska verzija Abramelina koju je desetine ruku listalo generacijama u familiji, zapravo, nepotpuna klošarska verzija originala?" Odgovor je "Svi care, evo u Nemačkoj ide već deseto reizdanje nemačkog prevoda sa kompletnim dijagramima, poruči sa neta."

I REGRET NOTHING. :bole:

Nije ubijena misterija procesa, ubijeno je značenje lošim prevodima.

Klošarsko je jer je čitanje pogrešno, značenje pogrešno, intonacija pogrešna... Da stvar bude još gora i danas je isti slučaj, danas kada izvora ima na pretek. Problem je ljudska proizvoljnost usled nedostatka praktičnog znanja.
Il n’y a qu’un probleme philosophique vraiment serieux: c’est le suicide.

.

null wrote:
Mon Oct 21, 2019 15:46
A koje su počasti holizma? :)

Ja bih rekao, opet ono što se nekada zvalo... renesansan čovek.

Mislim lako je bilo Makijaveliju da u renesansi bude hvaljen kao dobar poznavalac istorije kada... šta? On je u svoje doba iza sebe imao samo srednji vek i rimske careve. Naše breme istorije je teže, jer gle šta mi imamo sve posle njega, plus četnike i ustaše, plus savremene tokove i maltene kliničku smrt same istorije.

I taman se za nešto konkretnije uhvatiš - pojedu ga užasi postmoderne sa "sve je relativno."

Danas je ta 'renesansna' svestranost nekom majka nekom maćeha. S jedne strane duh vremena insistira na isključivoj upotrebnoj vrednosti (recimo stečenog znanja) dok isti taj duh vremena otvara riznice info-tehnologija i kako da se usredsrediš na nešto pragmatično pored toliko toliko interesovanja kada dan i dalje traje samo 24h.

Ako holizam ponudi isključivo pragmatična rešenja za neke spiritualne stvari, ja uopšte nisam pametan da li im čini uslugu ili ih dodatno obesmišljava i banalizuje. Opet je prokletstvo izbora na pojedincu, a malo veće iskakanje iz fokusa može da košta ispadanja iz igre (naravno, u zavisnosti opet od ličnih pozicija, nekima se može nekima se ne može). A opet, neko bi ti masnu gusku uzeo samo da ti ukuca ekser ili promeni gumice na česmi, ako se proglasiš nesposobnim i okreneš "majstora" za specifičnu oblast (jer on ne zna ništa drugo nego samo to za šta je usko specijalizovan, pa tako stoji stvar i sa raznim pseudo-guruima koji su kampanjski magistrirali samo jedan pristup). U tom slučaju počast holizma mogla bi da bude opet to renesansno sranje da si makar sposoban da plivaš u više voda, u skladu sa okolnostima, jer to kolko te je nekada koštalo vremena sada može da ti ga uštedi na long-term planu, odnosno ne samo vreme nego i sredstva.
ᛋᛖᛉᚫᛗ

kArLo wrote:
Mon Jun 10, 2019 19:06
Desimir mi nece ocistiti strah od letenja i pustiti me da nastavim svojim putem nego ce me uvuci u celo kliring-svet i ja cu uci u potpuno resetovanje svih mojih postavki i usvojiti sasvim nov sistem. Sajentolog ce me odvuci na 'Bridz' (sajentolosko Drvo zivota, struktura sistema). Tibetanac ce me odvuci na Ngondro, Tantru i Dzogcen. Zlatnozosras ce me odvuci na kabalisticko Drvo zivota, itd. Umesto da nastavim da obogacujem ono sto sam do sada stekao (ucenjem, praksom, iskustvom), svi ce nuditi uvlacenje u svoje sisteme, svoje univerzume.
Ovde samo treba da se razluči da li Desimiri teže da nešto iz tebe izvuku, ili da te na nešto navuku.
Za ono prvo je potreban širi pristup i veliko iskustvo. Za ovo drugo samo časovi glume :D
ᛋᛖᛉᚫᛗ

simonsezam wrote:
Mon Oct 21, 2019 17:12
Ovde samo treba da se razluči da li Desimiri teže da nešto iz tebe izvuku, ili da te na nešto navuku.
Za ono prvo je potreban širi pristup i veliko iskustvo. Za ovo drugo samo časovi glume :D
Nisam siguran da to rade osmisljeno. Oni zapravo cilj zamenjuju svrhom. Dodjes sa ciljem da nesto resis i nastavis, a oni te uvuku u pricu i onda dobijes svrhu, novi identitet (sajentolog, zlatnozoras...). A kako je svrha nesto sto nema pocetak i kraj nego nesto sto je trajno, onda imamo fenomen "dosla da donese palacinke pa ostala zauvek".

Rec je o fenomenu po kome se svakome od njih, iz perspektive njihovog sistema, cini da je izvor svih tvojih problema u tome sto nisi deo tog sistema. Udji u sistem, prikloni se, i bices na pravom putu. I ta perspektiva je toliko jaka da zamagljuje sve ostalo i apsolutno ubija konkretnost.

Kroz vise tema mi se provlaci to odsustvo osecaja duhovnjaka za konkretno resenje konkretnih problema.
"Citiraću Brehta..."

-Bane Trifunović

kArLo wrote:
Tue Oct 22, 2019 00:49
Kroz vise tema mi se provlaci to odsustvo osecaja duhovnjaka za konkretno resenje konkretnih problema.

Pa da. Ali nije to samo sa duhovnjacima koji navlače na svoju vodenicu i kad problem nije u duhovnom domenu. Slična je situacija i sa recimo psihijatrima koji smatraju samo svoju školu jedinom kompetentnom i dalje od toga ne vide (niti žele bre da vide uopšte). I to je to, lečenje "školom", bitno da te on utrpa u svoj metod, a što nema širine ni sluha za suštinu konkretnog problema, kog briga rođače bitno da se svede na kompetenciju za pisanje recepta. Dala baba dinar da uđe dva da izađe.
ᛋᛖᛉᚫᛗ

kArLo wrote:
Mon Jun 10, 2019 19:06
Ali ako je Laza u zabludi, onda je njegova trenutna "istina" to da mu treba tronoga zabica za novac, i gotovo. On ne trazi Istinu, on trazi tronogu zabicu i (za ime sveta) treba mu dati tu tronogu zabicu neka je nosi! Tako i samo tako ce Laza osetiti da je nesto dobio. Osvestice se on jednog dana i skapirati da ga ta tronoga zabica nije usrecila ali nije nas posao da ga osvescujemo sada. Nije nam to trazio. TEK kad Laza dodje i kaze "o Ucitelju, zelim Istinu", tada je vreme da mu se to i da, ako imamo to na meniju. Mislim da ljudima treba pomagati iskljucivo na nivou na kome su i u vezi sa onim sto doslovno traze.
Najteze mi je za svaku diskusiju kad je ono sto se kaze u stvari tacno, ali u stvari nije skroz tacno, ili kako da to izrazim :sir:
Naime evo zackoljice: Ako se Lazi da ta zabica, on ce biti privremeno zadovoljan. Posle ce doci da trazi autic, pa ce opet biti privremeno zadovoljan jedno vreme. I tako dalje i tako dalje... nema nikakvog razloga zasto ce neko da prestane da se vrti u samokreiranom krugu zablude, stalno iduci za onim sto neko misli da mu treba i da je to resenje cega god! Drugim recima, trcanje za svojim zeljama je trcanje u krug. Oslobodjenje od zelja = oslobodjenje od patnje (Buda) :deda:
I tu je sad i jedan problem: ljudi cesto instinktivno i jesu u pravu, najcesce grese u metodu za resenje tog svog problema, ali cesto ljudi nepogresivo dobro osecaju i znaju sta im treba, i kad nisu u stanju da to dobro artikulisu...
Nece se Laza nikada osvestiti i nista skapirati dok ga nesto ne klepi po glavi! A bolje da ga klepi ucitelj koji ce ga baciti u vatru krize adekvatnom tehnikom ili zadatkom, nego da to bude rat ili neka licna tragedija... Ali bez impulsa spolja koji ce nekoga da trgne i pokrene i iscupa iz fiksiranog stanja bica u kojem je - tesko. Zato je kundalini "opasna" jer te iscupa iz fiksiranog stanja bica! Pred prosvetljenje ljudi cesto imaju osecaj da ce da umru! Strah od smrti je jedna od konacnih ako ne i konacna barijera pred prosvetljenje.
Laza je vec rekao "Zelim istinu" cim je prvi put dosao po zabicu, samo to nije znao artikulisati kako treba.
Neko je dole pisao o razmazenosti... slazem se. Nekada davno ucenik bi dosao pred vrata manstira i tri dana mu ne bi dali da udje... Tek cetvrtog dana, ako bi videli da ovaj spava ispred, pustili bi ga. I mislis da bi odmah seo da meditira? Ne! Prvo bi cistio dvoriste i seckao povrce u kuhinji pre nego dobije dopustenje da sedne u hol za meditaciju. Naime, tada nisu imali ni znali za kliring, ali bi kroz taj proces suocavanja sa radom i teskocama pomagali uceniku da se oslobodi osecaja samovaznosti, suoci se sa sopstvenim slabostima i predrasudama, prodje jednu vrstu ciscenja, neophodnu da bi mogao imati dobiti od zazena...
Danas ljudi nece da odu na radionicu jer im se prekasno zavrsava u nedelju uvece a oni hoce da veceraju i gledaju TV tada!
Kada Laza dodje po zabicu treba ga prvo pitati ZASTO zelis tu zabocu? Kad bi imao tu zabicu sta bi ostvario? I sta bi onda zeleo?
Treba doci do korena istinskog motiva, i gurnuti coveka u vatru. Ako se povladjuje ljudima, ne postize se nista. Ali ama bas nista. Svako od nas uvek ce izbeci da se konfrontira sa istinom, kad god moze! I ucenik ne moze biti samoodredjen po pitanju svog rada i studija, jer ga to u konacnici nece odvesti nigde.
Znam da ovo nije popularno za cuti, ali je istina.
I iskreno sam zahvalan svim svojim uciteljima i mentorima i instruktorima koji mi nisu povladjivali i koji bi me nezno ali cvrsto gurnuli u vatru, jer je to bio jedini nacin da rastem.
Every man and every woman is a star.