Intenzivi prosvjetljenja i Charles Berner

Najnovija informacija koju sam dobio iz Australije, od prijateljice koja zivi sa Bernerom, jeste da je Charles Berner na samrtnoj postelji. Po njenim rijecima, vrlo je slab, ali lucidan i izjavio je da ocekuje da ce umrijeti u narednih par dana. Ona i drugih nekoliko ljudi koji zive sa njim dezuraju pored njegove postelje i dan i noc.
Mislim da je iz tog razloga ovo zgodan trenutak da se osvrnemo na rad tog, po mom misljenju velikog duhovnog genija, i njegovu glavnu zaostavstinu: tehniku Intenziva prosvjetljenja.
Ova tema je od posebnog interesa za mene, jer se Intenzivima bavim od 1985, i jedan sam od rijetkih ljudi sa ovih prostora koji je strucni trening za voditelja zavrsio bas na izvoru stvari, kod Lawrence Noyesa Skande, glavnog Bernerovog ucenika koji je, u stvari, razvio metodologiju treninga novih voditelja/majstora Intenziva. Takodje, proslog decembra objavio sam u Sarajevu knjigu o Intenzivima pod nazivom "Spoznaj samog sebe" (BlicDruk, Sarajevo 2006) i nadam se da ce ona uskoro naci svoj put i do beogradskih knjizara.
Znaci, tehnika Intenziva, dugi i kratki Intenzivi, Zivoradove inovacije, prosvjetljenje, Charles Berner, pro and contra... sta god vas zanima... zanimljiva je tema. Odlomke iz svoje knjige objavicu u nekim narednim postovima.
Every man and every woman is a star.

Re: Intenzivi prosvjetljenja i Charles Berner

Licno me interesuju intenzivi prosvetljenja i pogotovo posledice istih. Nedavno sam sam imao manje vise spontano trenutno prosvetljenje koje je na jednu ruku bilo najbolje i najmocnije iskutvo koje sam imao u zivotu, ali na drugu ruku, sa prakticne strane gledano, mogu reci da i nije ostavilo neke bas prakticne i korisne posledice, osim toga sto sam na svojoj kozi osjetio da „unistavanje ega“ ne postoji i to sto sam svuda oko sebe vidio iluzije i lazne strukture. Cak i tokom tog iskustva su se neki aspekti moje licnosti ispoljavali, sto otprilike potvrdjuje da nesto poput unistavanje ega ne postoji, kao sto su to na nekoj temi Atman i Arthur rekli , takodje i onaj primjer sa bioskopom ili autom s kojim se covjek ne indentifikuje potpuno realan bio. Sada, posto ja eto nisam imao bas nekakvu prakticnu korist od ovoga, makar se meni tako cini, se pitam da li takav i slucaj sa normalnim intenzivima i koji je smisao svega toga, osim sto covjek ukapira koliko je mnogo toga, ili bolje reci sve, besmisleno. Jos nesto sto me interesuje jeste da li bi intenzivi, recimo ako uradim nekih 50tak intenziva u toku 10 godina ili slicno, ubrzali dostizanje u samadhi ili nemaju nikakav uticaj na to? I kako je Slavinski uspjeo da intenziv skrati sa 3 na 1 dan i uprkos tome da efekat bude isti, makar on tako kaze?
Fear is failure, and the forerunner of failure.

If Power asks why, then is Power weakness.

Sitch Boe wrote:Licno me interesuju intenzivi prosvetljenja i pogotovo posledice istih. Nedavno sam sam imao manje vise spontano trenutno prosvetljenje koje je na jednu ruku bilo najbolje i najmocnije iskutvo koje sam imao u zivotu, ali na drugu ruku, sa prakticne strane gledano, mogu reci da i nije ostavilo neke bas prakticne i korisne posledice, osim toga sto sam na svojoj kozi osjetio da „unistavanje ega“ ne postoji i to sto sam svuda oko sebe vidio iluzije i lazne strukture. Cak i tokom tog iskustva su se neki aspekti moje licnosti ispoljavali, sto otprilike potvrdjuje da nesto poput unistavanje ega ne postoji, kao sto su to na nekoj temi Atman i Arthur rekli , takodje i onaj primjer sa bioskopom ili autom s kojim se covjek ne indentifikuje potpuno realan bio. Sada, posto ja eto nisam imao bas nekakvu prakticnu korist od ovoga, makar se meni tako cini, se pitam da li takav i slucaj sa normalnim intenzivima i koji je smisao svega toga, osim sto covjek ukapira koliko je mnogo toga, ili bolje reci sve, besmisleno. Jos nesto sto me interesuje jeste da li bi intenzivi, recimo ako uradim nekih 50tak intenziva u toku 10 godina ili slicno, ubrzali dostizanje u samadhi ili nemaju nikakav uticaj na to? I kako je Slavinski uspjeo da intenziv skrati sa 3 na 1 dan i uprkos tome da efekat bude isti, makar on tako kaze?

Ovo može da se grana na n tema.

Da se zadržim na poslednjem, uz molbu da, ako si voljan, preneseš detalje tvog iskustva da bismo mogli malo jasnije da ga prodiskutujemo. Ovako na prvi pogled, ima elemenata istine a ima i moguće pogrešno shvaćenih stvari.

Dakle poslednje: Slavinski je uspeo da skrati Intenziv relativno uspešno zato što je pod jedan modifikovao tehniku, tako da to više i nije ona tehnika kakvu je postavio Berner, i pod dva zato što je sposobnost majstora da drže pažnju na grupi, tokom godina uveliko porasla. Bitan činilac rada na Intenzivu je koncentracija i otvorenost voditelja, majstora. Ako je on u tome stvarno dobar i u stanju da propusti kroz sebe svu energiju koju generišu i prizivaju učenici, onda je i samo par dijada dovoljno da nekoliko ljudi doživi direktno iskustvo, u zavisnosti od svoje zrelosti, spremnosti i ipak i sreće.

Međutim, loša strana takvog ubrzanog rada je nemogućnost da se u okviru kursa takvo iskustvo prizemlji, osvesti i prihvati u potpunosti. Bitan element je itekako komunikacija, čišćenje svesti. Tek stvarno čista svest, čovek spreman da se otvoreno suoči sa sobom i stvarnošću, omogućuje pravo razumevanje i integraciju prosvetljenja. Oko nas inače hoda dosta prirodno prosvetljenih ljudi koji o svojim iskustvima imaju svakojake, često potpuno sumanute teorije, naprosto zato što nisu svesni šta im se stvarno dogodilo, a shvataju da nešto jeste bilo i jeste tu.

Tako da sam sklon da istovremeno i poštujem Živoradove invencije, i da ih negiram, u zavisnosti o čemu se radi.

Recimo, voleo bih da vidim jednu od modifikacija tehnike dijadnog rada primenjenu na bar dvodnevni, ako ne i na trodnevni intenziv. Mislim na modifikaciju parova suprotnosti u osnovnom pitanju. Umesto da se stalno pitaš "Ko sam ja?", ti naizmenično radiš na to pitanje i na "Ko nisam ja?". Takav rad, navodno (nisam probao), veoma brzo dovodi do praznine u svesti, bolje rečeno, dovodi svest do percepcije praznine. U toj situaciji, i sasvim mali napor volje je dovoljan da prevede čoveka na onu stranu, to jest da mu da snage da se i mimo svojih sposobnosti prepusti "Božjoj milosti".

Osim toga, kumulativno dejstvo rada na brojnim intenzivima je nepobitno. Čak je česta pojava da kada ljudi rade redovno dijadu u grupi, van intenzivskog okruženja, recimo jednom ili dva puta nedeljno po 3 dijade, da se na sledećem sastanku spontano nastavi tačno u onom stanju gde je čovek bio nekoliko dana ranije, iako je u međuvremenu potpuno učestvovao u svakodnevici i problemima koje ona nanosi umu.

Meni je najupečatljiviji primer bilo iskustvo koje sam doživeo na najmanjem i najslabijem, možda i najtežem intenzivu na kome sam ikada učestvovao. Pre par godina jedan naš drug (Tau Elov i moj) je vodio kod mene jednodnevni intenziv po uglavnom starom formatu. Učestvovalo nas je samo četvoro, tako da mnogi ne bi to ni nazvali Intenziv. Međutim, na njemu se radilo žestoko, a po zrelosti učesnika je tačno kasnije moglo da se shvati kako su oni pojedinačno prihvatili sve što im se događalo. Moj kum, koji do tada nije učestovao nikada, i iako je završio četvorogodišnji kurs Mind clearinga, pljucnuo je po voditelju kao po totalno nesposobnom čoveku. Devojka kojoj je to isto bio prvi ili drugi intenziv je nešto očito doživela, pa je bila samo uzdržana. Jedna starija, veoma iskusna učesnica je skoro pa hvalila kurs, iako nije doživela direktno iskustvo, a ja sam doživeo možda najznačajnije iskustvo svog života. Na kraju krajeva, kom opanci, kom obojci. Ali stvar radi, čak i kada samo dvoje ljudi sedne i krene da radi dijadnu tehniku.
Shine! Shine!
The lights of good works shine!
The watch before the city gates...

NIje problem. Najjednostavnije objasnjeno, isao sam na pivo sa drustvom, tokom setnje sam vjezbao jednu bardonovu lekciju tj isao sam i precipirao ali nisam uopste mislio...Desilo se... isao sam ulicom i oko mene vise nista nije imalo smisla, samo sam vidio iluzije i nametnute strukture i znaci sve je bilo jedna velika iluzija(ukapirao sam zasto budisti kazu da je svijet "maya") i video sam jedan veliki "Besmisao" i uz to sam imao kontrolu nad svakim svojim osecajem, svakim svesnim ili nesvjesnim strahom, svje je bilo iluzorno, kaos to sam vec rekao. Najinteresantnija je bila ta kontrola koja je bila apsolutna,bas sve sam imao pod kontrolom. Razmisljao sam o tome dogadjaju i jasno mi je da je otprilike nesto postojalo sto nije bilo iluzija, samo ja se ne sjecam sta, ili se cak mozda i varam. Takodje tokom tog iskustva se sjecam da nisam uopste razmisljao o Bogu ili da sam dozivio jedinstvo s bogom, kao sto to mnogi kazu koji su valjda prosvetljenje dozivjeli. Jedan veliki problem je sto se ja stvarno mnogo toga ne sjecam, osim ovih stvari koje sam napisao. Znam da sam nastanak bilo koje misli mogao da indentifikujem. Ja bih rekao da je to bilo nesto poupt kenshoa. Trajalo je nekoliko sati.

Sitch Boe wrote:NIje problem. Najjednostavnije objasnjeno, isao sam na pivo sa drustvom, tokom setnje sam vjezbao jednu bardonovu lekciju tj isao sam i precipirao ali nisam uopste mislio...Desilo se... isao sam ulicom i oko mene vise nista nije imalo smisla, samo sam vidio iluzije i nametnute strukture i znaci sve je bilo jedna velika iluzija(ukapirao sam zasto budisti kazu da je svijet "maya") i video sam jedan veliki "Besmisao" i uz to sam imao kontrolu nad svakim svojim osecajem, svakim svesnim ili nesvjesnim strahom, svje je bilo iluzorno, kaos to sam vec rekao. Najinteresantnija je bila ta kontrola koja je bila apsolutna,bas sve sam imao pod kontrolom. Razmisljao sam o tome dogadjaju i jasno mi je da je otprilike nesto postojalo sto nije bilo iluzija, samo ja se ne sjecam sta, ili se cak mozda i varam. Takodje tokom tog iskustva se sjecam da nisam uopste razmisljao o Bogu ili da sam dozivio jedinstvo s bogom, kao sto to mnogi kazu koji su valjda prosvetljenje dozivjeli. Jedan veliki problem je sto se ja stvarno mnogo toga ne sjecam, osim ovih stvari koje sam napisao. Znam da sam nastanak bilo koje misli mogao da indentifikujem. Ja bih rekao da je to bilo nesto poupt kenshoa. Trajalo je nekoliko sati.

Prilično je žestoko ako u svakodnevnom životu (OK, Bardon, znam ;))) takvo iskustvo traje nekoliko sati. Obično se takva iskustva dešavaju posle kontinualne višednevne meditacije.

Reci mi ko si ti? To bi bilo pitanje majstora na intenzivu posle nečega takvog. To jest, probaj da se setiš ko, šta i gde si bio onaj koji jesi ti, u tom trenutku kada se desilo, ili možda i posle, ali ipak je bitno najpre ono kada se dogodilo. Recimo, to što je postojalo a nije bilo iluzija, da prestaneš da ga opisuješ pitanjem "šta", već da počneš da postavljaš pitanje "Ko?".

Može da se tu napravi i trik da se prisetiš. Probaj da hodaš u mislima onuda gde si tada išao, pa ako se uživiš u to stanje, onda probaj unazad, da prelistaš sve do trenutka kada je sve nestalo, tj. prozorilo se u iluziju. Ili, ako pokušavaš da se odrediš prema pitanju "Ko si ti?", onda zamisli nekoga ko je za tebe majstor kako ti postavlja to pitanje gledajući te u oči, koncentrisano. Usredsredi se na njegovo prisustvo, i onda probaj da ne prekidajući tu svest pronađeš sebe.

Možda pomogne :saintd:

A osim toga, reci da li je posle tog doživljaja krenuo, možda ne odmah, nagon da negiraš postojanje svega? I da li je ideja o Thaumielu proistekla odatle?
Shine! Shine!

Samo sam posle toga mislio da vise nista nije vazno i da vise nista nema smisla.

I da li je ideja o Thaumielu proistekla odatle?

Ma to sa thaumielom je bila moja zajebancija, nisam lud da se igram sa njim, a i da jesam ne bih znao kako. :D
Uradicu ono sto si mi gore preporucio, mozda stvarno pomogne . :dada:

Kao sto sam i obecao, evo jedan odlomak iz moje nedavno objavljene knjige o Intenzivima, "Spoznaj samog sebe":

"Dobar nacin da se u nekoliko rijeci definise prosvjetljenje jeste reci da je to direktno
iskustvo istine. Nakon vise od trideset godina koje je proveo intenzivno praktikujuci yogu, odnosno
metod meditacije poznat kao «prirodna meditacija» ili «sahaj yoga», najvisi
oblik spiritualne prakse, Berner je nedavno revidirao gornju definiciju, odnosno
postao je jos precizniji u tome sta je, u stvari, prosvjetljenje i kako ga najbolje
izraziti rijecima.
Berner sada kaze da je prosvjetljenje svjesno stanje direktnog znanja samog sebe
onakvog kakav uistinu jesi.
On je prestao koristiti rijec «iskustvo» jer ta rijec, ipak, implicira neku vrstu procesa,
dozivljaja koji implicira nas (subjekt), te ono sto se dozivljava (objekt). Znanje o
kojem Berner govori nije, naravno, intelektualno, niti logicko znanje, vec direktno
znanje, znanje necega direktno, bez procesa, bez posrednika. To je ona vrsta znanja
o kojoj su govorili mediteranski gnostici s pocetka nase ere (gnosis, gr. znanje).
«Iskustvo direktnog znanja je jednostavno samo znati nesto, kao kada znate nesto
sto ne zahtijeva nikakav mentalni proces – na primjer znati svoje ime, ili gdje se
nalazi kuhinja u vasoj kuci, ili kako voziti bicikl», pise Berner. «Ipak, direktno
znanje se razlikuje od gore datih primjera u tome sto se do svega gore pobrojanog
doslo ucenjem... dok je nasa sustinska, osnovna sposobnost da imamo direktno
znanje bezvremena».
«Kada imate iskustvo prosvjetljenja», pise dalje Berner, «vi znate svoje istinsko
sopstvo na slican nacin kao sto znate svoje ime, to jest direktno, bez procesa
rezonovanja ili prisjecanja.U tom iskustvu vi ste takodje svjesni stvarnog sebe
kakvi uistinu jeste – nefizicki entitet koji ima moc izbora, odnosno slobodnu volju,
koji je bez uzroka, bezvremen, i bez lokacije u prostoru.
Svjesno, direktno znanje dogodi se onda kada neko direktno spozna samog sebe,
jer onaj koji zna i ono sto se zna isto je. Ta istost proizvodi tacan odraz sopstva sopstvu,
na isti nacin na koji ogledalo daje tacan odraz lica onome koji gleda u njega.
’Ja sam ja’ je najuobicajeniji izvjestaj pojedinca koji se prosvijetlio o tome ’ko’ on
jeste. Kada imate direktno znanje istinske prirode nekog drugog, vi do odredjenog
stupnja uvijek ostajete ’u tami’. Cak i kada ste preplavljeni divljenjem za zracecu i
neizrecivu bozanstvenost drugog, drugi uvijek ostaje ’drugi’, i stoga ga opazate kao
nezto, iako kao vrlo suptilno ’nesto’. Zbog toga sto drugoga ne mozete znati direktno
iz perspektive prvog lica, vi ne mozete biti svjesni samog tog pojedinca. Ne
mozete imati samosvjesno iskustvo prosvjetljenja drugog pojedinca. Iz tog razloga,
prosvjetljenje moze biti samo svjesno, direktno znanje samog sebe».
To je razlog zasto Berner danas savjetuje da se na Intenzivima radi samo sa dvije
instrukcije, odnosno pitanja: «Ko sam ja» i «Sta sam ja».
Jos 1993, kada je povodom 25-ogodisnjice od odrzavanja prvog Intenziva odrzao
govor o tome koje preporuke daje voditeljima i ucesnicima, Berner je savjetovao
da se vise ne radi sa pitanjem «Sta je zivot». Njegovo objasnjenje je jednostavno
da je zivot – iluzija!
«Zivot je iluzija», kaze Berner. «U stvarnosti, ne postoji ’zivot’, postojimo samo
Mi. Tako, kontemplirati zivot znaci kontemplirati iluziju. To je korisno ciniti u
smislu da kada kontemplator uvidi da nema zivota, za njega ta iluzija biva
rasprsena. To je vrlo duboka i vazna realizacija, ali nije prosvjetljenje».
Tom svom gledistu Berner je sada dodao i to da se na Intenzivima prosvjetljenja
ne koristi ni pitanje «Sta je drugi», sto je gore objasnjeno Bernerovim rijecima.
On sada prihvata, usko gledajuci u definiciju rijeci, da prosvjetljenje moze biti
iskljucivo samoprosvjetljenje, odnosno kao sto je i rekao u gore navedenoj definiciji:
svjesno stanje direktnog znanja samog sebe onakvog kakav uistinu jesi".

Sitch Boe wrote:NIje problem. Najjednostavnije objasnjeno, isao sam na pivo sa drustvom, tokom setnje sam vjezbao jednu bardonovu lekciju tj isao sam i precipirao ali nisam uopste mislio...Desilo se... isao sam ulicom i oko mene vise nista nije imalo smisla, samo sam vidio iluzije i nametnute strukture i znaci sve je bilo jedna velika iluzija(ukapirao sam zasto budisti kazu da je svijet "maya") i video sam jedan veliki "Besmisao" i uz to sam imao kontrolu nad svakim svojim osecajem, svakim svesnim ili nesvjesnim strahom, svje je bilo iluzorno, kaos to sam vec rekao. Najinteresantnija je bila ta kontrola koja je bila apsolutna,bas sve sam imao pod kontrolom. Razmisljao sam o tome dogadjaju i jasno mi je da je otprilike nesto postojalo sto nije bilo iluzija, samo ja se ne sjecam sta, ili se cak mozda i varam. Takodje tokom tog iskustva se sjecam da nisam uopste razmisljao o Bogu ili da sam dozivio jedinstvo s bogom, kao sto to mnogi kazu koji su valjda prosvetljenje dozivjeli. Jedan veliki problem je sto se ja stvarno mnogo toga ne sjecam, osim ovih stvari koje sam napisao. Znam da sam nastanak bilo koje misli mogao da indentifikujem. Ja bih rekao da je to bilo nesto poupt kenshoa. Trajalo je nekoliko sati.

Meni to sto si opisao djeluje bas kao jedno autenticno duhovno iskustvo... pogledaj i onaj odlomak iz moje knjige koji govori o prosvjetljenju. Da li bi zelio nekad ucestvovati na jednom trodnevnom Intenzivu?

Sitch Boe wrote:Samo sam posle toga mislio da vise nista nije vazno i da vise nista nema smisla.

I da li je ideja o Thaumielu proistekla odatle?

Ma to sa thaumielom je bila moja zajebancija, nisam lud da se igram sa njim, a i da jesam ne bih znao kako. :D
Uradicu ono sto si mi gore preporucio, mozda stvarno pomogne . :dada:

E, *****bi ga!

A taman sam se ponadao. ;)
Shine! Shine!

Sitch Boe wrote:Da, procitao sam odlomak iz knjige. Pa i razmisljao sam da odem na jedan ili dva intenziva sada u julu, ako bude koji odrzavan, kod Arthura ili kod vas a mozda i kod obojice, ako budem imao toliko vremena. :)

Ako li samo Arthur ozdravi i dođe do daha, biće.
A Tau E valjda u avgustu, možda i pre.
Shine! Shine!

Gost wrote:Boluje od tlaka.
KAd vidi koliko ljudske gluposti se napiše na ovom forumu, odmah mu tlak skoči. :lol: :lol:

Gost, kontrolisi se malo. Neke stvari ipak nisu za sprdnju :oklagija:
'Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement. For even the very wise cannot see all ends.'

Rua wrote:
KAd vidi koliko ljudske gluposti se napiše na ovom forumu, odmah mu tlak skoči. :lol: :lol:

Čuj, u dobrom delu je u pravu, osim što sam odavno stekao odmak. Tako da me ove stvari ne nerviraju toliko već se i ja nadovežem u neku vrstu pseudohumora. Ponekad odglumim i ljutnju i primanje na lješnjake. (Ceteram censo: Gde su moji Ljeeeešnjaaaciii!!!!) A desi mi se da i stvarno ispadnem veverica.

Ali, Bogu hvala, ovde je prvenstveno dobronameran svet, pa kada me prođe moja glupa kašljavica, ili kada se konačno uozbiljim sam u odnosu na sebe, biće konačno i stvarno taj intenziv.

Tjah, hronični bronhitis, angina pektoris, pritisak, trigliceridi, insulinska rezistanecija / šećer, holesterol, jetra, šta god. ,)

U suštini, nije mi ništa već mi je dosadno i igram se klikera. Ne sviđa mi se kakvo sam sranje sebi napravio u životu pa sam se tako ucrvljao.

A onda dođe neki intenziv ili tako nekakav kurs, i odjednom na njemu sve nestane. Zdrav, koncentrisan, uporan, hmmm, spavljiv. Samo ako sam učesnik. A ako imam odgovornost da budem asistent, ili ne daj bože majstor, odmah se razbolim. Evo, Tau E. je svedok, kada sam mu u oktobru asistirao, cela sam pluća ispljuvao. A čim sam uskočio umesto odbeglog učesnika, odjednom me je sve prošlo. (privremeno)

Tako da Gost ne greši skoro ni u čemu, osim što mi tlak skače od sebe samog. :odlepio:
Shine! Shine!

Rua wrote:

Ma Rua j sam samo želio ispasti dobrohotno duhovit, zato i ovi smajliji na kraju rečenice. mora da me neki ljudi krivo shvaćaju.

ARTHuR wrote: Tako da Gost ne greši skoro ni u čemu, osim što mi tlak skače od sebe samog. :odlepio:

Ah mora onda da su neki "glupančići" iz tvoje okoline krivi. :D
.