Re: OKULTNE POJAVE U POLITICKOM ZIVOTU COVECANSTVA

Ne znam kakve veze ima to što je Aleksandar prikazan kao biseksualan sa hrabrošću. lojalnošću ili pak odanosću. BTW, zar lojalnost i odanost ne znače isto?

Odanost ljudima, lojalnost drzavi ili ideji.Ima veze biseksualnost uopste, utoliko sto se "uspeh" Spartanaca i savrsenost, za ono vreme, njihove ratne vestine pripisuje njihovom seksualnom opredeljenju umesto onome sto im je bila glavna ideja vodilja: patriotizam.

To što su nacisti nešto rekli u nekom momentu ne znači da Klages, na ovaj ili onaj način, svojim idejama nije uticao na dolazak nacista na vlast. ne znači ni da jeste, ali je ta pretpostavka važeća i dobro argumentovana od strane nekih ozbiljnih i cenjenih ljudi.

Sto ne znaci da je tacna.Vec sam objasnio zasto je nemoguce povezati Lebensphilosophie sa nacizmom, ali nije zgoreg napomenuti da je ideja potpune i licne slobode i krajnje individuacije, koja je u temelju Klagesovom, nespojiva sa osnovnom potkom nacizma.Na stranu to sto svako vidi sta hoce, Klages nikako nije mogao da bude spojen sa nci filosofijom.On se odvojio od Stefana Georgea najpre zbog snazne patrijarhalne i muske komponente u Georgeovim ucenjima, a kamoli da je mogao da se priblizi nacizmu kao ultimativno muskoj kategoriji.Na Univerzitetu u Minhenu osnovao je Biocentricno psihodijagnosticko drustvo-jos jedna kategorija nevoljena od strane naci rezima, a kao antisemita sigurno ne bio pozvan od strane "Beckog drustva" da odrzi predavanje o psihologiji rukopisa, imajuci naravno u vidu da je Drustvo bilo posveceno frojdovskoj psihologiji.Naravno, mora da se pomene i Klagesovo posmatranje Niceove "volje za moc" kao "histericnog modaliteta tako primerenog ovom dobu militarizma i kapitalizma" i njegovog insistiranja na jednom "das andere Zustand", odnosno drugacijem stanju Duha, odn. neophodnosti preobrazaja istog iz ogranicavajuce sile u sredstvo kojim se fokusira i individualizuje stanje potpunog jedinstva sa Kosmosom.Za razliku od nacizma, Klages je zasluzan i za ponovno otkrivanje filosofa iz perioda kasnog romantizma, Carl Gustav Carusa, koji je svojim delom "Psyche: Zur Entwicklungsgeschichte der Seele" (Psyche: ka razvojnoj istoriji duse" pretekao Junga stavljajuci Id u srediste Univerzuma.I naravno, da je antisemita, ne bi smatrao madjarskog Jevrejina, Melchiora Palágyia, za svog mentora, a to prvenstveno zbog Palagyievog ucesca u Naturphilosophie.
Last edited by Guest on Sun Nov 25, 2007 23:45, edited 1 time in total.
''I don't mean to sound cruel or vicious, but I am, so that's the way it comes out''

Dakle, hronološki gledano tu postoji dosta materijala za sagledavanje cele stvari iz raznih uglova, te za jedno temeljno preispitivanje nekih mogućih odnosa između Klagesa i nacista i njihovih promena u toku vremena. Ako ih je uopšte bilo, naravno? Konkretno, ono što se može koristiti kao argument u korist Mann& Lukacs teze, jeste mogućnost da u ovom slučaju imamo jednu jasnu ideologiju koja svoje opravdanje nalazi u navodnoj superiornosti severnih ljudi nad južnim, a potvrdu za to su, po nekima, nacisti nalazili između ostaloga i u Klagesovim idejama o Duhu koji oličava nešto što je južno i što je jevrejsko i nešto što ugrožava "nežnu arijevsku dušu" koja je severna. Dakle, to je jedna kompleksna materija koja ne može ni da se objašnjava, ni potkrepljuje, sa par citata već zahteva jednu ozbiljnu i višeslojnu analizu koja bi uvažila razne činjenice i okolnosti tog vremena, kako to već naglasih. Zato ja veoma oprezno izbegavam da išta tvrdim već ostavljam otvorena vrata za razne mogućnosti.

Mann i Lukacs sagledavaju stvari prizemno i racionalno.Nego zanima me kad je to tacno NSDAP stao iza Klagesa?Jer vec 1934-1935 tajna policija intenzivno je pratila i hapsila vidjenije clanove Kreisa, a 1936. prinudno ugasila novine koje je isti izdavao.A od 1938. i Rosenbergovog zestokog napada na Klagesa, rastureni Kosmiker Kreis oznacavan je kao jedan od najgorih neprijatelja Reicha i naci Weltanschauunga.

a potvrdu za to su, po nekima, nacisti nalazili između ostaloga i u Klagesovim idejama o Duhu koji oličava nešto što je južno i što je jevrejsko i nešto što ugrožava "nežnu arijevsku dušu" koja je severna.

Ovo je zaljenja vredno povrsno shvatanje Lebensphilosophie.Klages ne samo da nije smatrao da je severni svet superiorniji od grckog, juznog-poznato je njegovo stanoviste da je arijevska rasa u globalu krece od ekstrema do ekstrema, od Italijana i Grka koji se ponasaju najslobodnije do zatvorenih Brita- vec je smatrao da su ideje o arijevskoj superiornosti i jevrejskoj teoriji o njima kao "izabranom narodu" jednako besmislene i pogubne, pri tom na recima ne stedivsi ni jedne ni druge, a zbog ovih drugih, i reci koje je izrekao o nima, njegova reputacija ne stoji sjajno kod politicki korektnih "ozbiljnih ljudi" koji njegovu filosofiju posmtraju iskljucivo karoz siromasnu politicku prizmu.Ne samo da Klages ne smatra Grke "nizim bicima", vec se velikim delom oslanja upravo na Aristotela, koji je prvi i ustvrdio da je covek zrtva "duha", sile koja izvrsila invaziju na covekovo bice "spolja"; s tim sto je Klages usavrsio Aristotelovu teoriju zakljucivsi da je duh sila koja je dosla ne samo spolja, vec da je to sila cije poreklo u potpunosti lezi van prostorno-vreneskog kontinuuma kakvog poznaju savremena nauka i magija.Mozda su neki povrsno shvatili Klaegsovo delo "Das Problem des Sokrates" koje, avaj, treba citati na originalu da bi se u potpunosti shvatila ironija i mentalno seciranje jedne tako opsteprihavecne licnosti kao sto je Sokrat.Klages upravo kao primer najsavrsenijeg stanja covekovog uzima Pelagijance, ljude koji su obitavali u prehistorijskom zlatnom dobu unutar, gde drugo, nego unutar egejskog sveta, a po istorijskim i arheoloskim istrazivanjima, nastanjivali su i obale istocnog Mediterana tokom Neolita i Bronze, dok ih Homer smesta na Kretu, a Dionizije Halikarnaski kaze da su bili autokhthonoi u celoj Grckoj.Da ne duzim, dakle, tesko je shvatiti paralelu izmedju Klagesa koji smatra da je juzni duh inferioran severnom, a smesta svoje idealno drustvo upravo na krajnji Jug Evrope.S druge strane, tuzno je dionizijsku intoksikaciju i ekstaticnost posmatrati kao "PRAVU" intoksikaciju drogama.
Samo da napomenem da je 1980. Klagesovo delo "Covek i Zemlja" stampano u cast osnivanja levicarske nemacke Partije Zelenih, kao avangardno delo u kojem se nalaze osnove savremenog ekoloskog pogleda na svet i Planetu kao jedinstveni i zivi ekosistem i organizam.
''I don't mean to sound cruel or vicious, but I am, so that's the way it comes out''

Aleksandar je bio država. Bio on biseksualan ili strejt to nije imalo nikakve veze njegovoj lojalnosti SEBI. Kod Spartanaca je to već nešto drugo. Jedno je činjenica da je vojska odana državi. Drugo da se ta odanost u boju može pojačati nekim drugim faktorima. Recimo ako su jedinice sastavljene od rođaka koji će onda intenzivnije da jedni drugim čuvaku leđa- Ili ako je sastavljena od ljubavnika recimo.

Ne vidim gde su pomenuti Grci? Činjenica da je cela ideja o Hiperboreji u originalu grčka ideja, kao zemlja iza Boreusa, pomenuti su Jevreji. Ja ovde vidim diskretni akademizam iza kojeg verovatno stoji diploma istoričara, što je pohvalno, ali kako rekoh ovo je veoma ozbiljna materija koja se ne može apsolvirati sa par citata i paušalno iznetih ocena. To se može jedino ozbiljno i temeljno elaborirati u jednom širem delu, izneti činjenice i onda na osnovu njih i zaključci, te sa time izaći u istorilarsku arenu punu učenih gladijatora sa najrazličitijim mišljenjima koji se zatim sa tim ili argumentovano slože ili takođe argumentovano ne slože. Mann & Lukacs su to uradili ozbiljno, nimalo površno usudio bih se reći, tako da su oni zakoračili u arenu. To se tako radi, a ovo ovde je samo gubljenje vremena. Da bi se došlo do nekog zaključka potrebno je sagledati mnogo činjenica, kompletne društvene okolnosti koje su tada vladale, razloge za neke odluke i ocene i tek onda postaviti neku tezu.
BTW, pošto je to bilo pitanje, nacisti su preko svoje studentske organizacije i Hitler Jugenda, protestima podržali Klagesa 1934. Argument da je bio praćen je zanimljiv, ali ne i ozbiljan dat sam za sebe, jer svako svakog prati i danas, a kamoli u nacističkoj Nemačkoj. Pratili su i Evolu i o njemu slali izveštaje iako je on tada radio za Ahnenerbe. talvi argumenti imaju težinu samo ako se daju i sagledaju u potpunom kontekstu i okruženju svog nastanka. A za to je, kako rekoh, potrebna ozbiljna studija, a ne easy chat, jer jedino tako se dođe do istine. U suprotnom, paušalnim iznošenjem činjenica i donošenjem bilo afirmativnih bilo okrivljujućih "dokaza", ne dolazi se do ničeg korisnog.
U svim prodavnicama okultnih drangulija

Zlatna Zora pobediti mora! Najnoviji guslarski epski opus u desetercu o herojskim podvizima Hierusa Gwydiona, ukljucujuci i hitove poput Drma mi se na nemisu cvece, Hiereus Gwydion suta glupavoga lajavog krelca u dupe, Hiereus Gwydion pobedjuje bandu nimfomanki, Das ist Hiereus Gwydion, Hiereus Gwydion ore autostrade uma, Hiereus Gwydion i Vila Zlatnozorka ... Potrazite u svim prodavnicama okultnih drangulija jos danas. Cijena prava sitnica!

Za easy chat služi MiRC ili nešto slično. Forumi, po definiciji, služe za diskusiju o nečemu. Klages je solidno elaboriran od strane onih koji su pisali negativno. Na žalost, nisam primetio da postoji stručna literatura koja potencira drugačije aspekte. Do tada diskusija je prilično otežana jer on nije izbalansirano obrađen u stručnim krugovima. Ne kažem da on može, ili možda ne može, biti predstavljen pozitivno. Ja samo kažem da to, bar meni nije došlo do ruku, nije nikad obrađeno adekvatno. Ja sam danas ceo dan, ecimo, proveo na jednom seminaru nekih francuskih Majstora. Ono što se tamo daje skroz je oponentno Klagesovim idejama o duhu i duši. Baš kao što su i neke druge misterijske škole takođe prilično suprotnog učenja u odnos una Klagesove ideje o odnost to dvoje. Blo bi veoma neozbiljno kritikovati Klagesa bez da se zna više o tome u praksi. Pošto to nije obrađeno na pravi način, baš kao i istorijska pozadina, ja lepo rekoh da se to može svesti samo na predrasude i propagandu, sa jedne ili sa druge strane, nebitno. Thus sprache Gazda Gwydion!

Zlatna Zora pobediti mora! Najnoviji guslarski epski opus u desetercu o herojskim podvizima Hierusa Gwydiona, ukljucujuci i hitove poput Drma mi se na nemisu cvece, Hiereus Gwydion suta glupavoga lajavog krelca u dupe, Hiereus Gwydion pobedjuje bandu nimfomanki, Das ist Hiereus Gwydion, Hiereus Gwydion ore autostrade uma, Hiereus Gwydion i Vila Zlatnozorka ... Potrazite u svim prodavnicama okultnih drangulija jos danas. Cijena prava sitnica!

Naravno da nije obradjeno kako treba, a verovatno nikad i nece.Poenta je, naravno, da veliki deo Klagesove filosofije nije dostupan, da tako kazem, javno-to je cinjenica i tako ce biti i dalje, i stoga je neozbiljno iznositi kvalifikacije o Klagesu kao nacisti i o tome kako neki danas pokusavaju da ga operu, i to na forumima koje posecuje mnogo vise ljudi nego ovaj ovde.Neka tih francuskih Majstora, ali recimo +Michael Bertiaux ima jako, jako visoko misljenje o Klagesu, pa cak trazi da mu se donesu Klagesove knjige iz Evrope jer ih u Americi nesto nema.Apsolutno je tacno da je Klagesova filosofija suprotna mnogim ucenjima koja zivotare vec neko vreme.

edit: type-o.

Chevalieux Noir wrote:Naravno da nije obradjeno kako treba, a verovatno nikad i nece.Poenta je, naravno, da veliki deo Klagesove filosofije nije dostupan, da tako kazem, javno-to je cinjenica i tako ce biti i dalje, i stoga je neozbiljno iznositi kvalifikacije o Klagesu kao nacisti i o tome kako neki danas pokusavaju da ga operu, i to na forumima koje posecuje mnogo vise ljudi nego ovaj ovde.Neka tih francuskih Majstora, ali recimo +Michael Bertiaux ima jako, jako visoko misljenje o Klagesu, pa cak trazi da mu se donesu Klagesove knjige iz Evrope jer ih u Americi nesto nema.Apsolutno je tacno da je Klagesova filosofija suprotna mnogim ucenjima koja zivotare vec neko vreme.

edit: type-o.

Istoričari i društveni teoretičari operišu samo sa onim činjenicama koje su im dostupne. Pisanim dokumentima, dokumenovanim počinjenim činovima i slično. Dakle, on se danas tretira ne kao nacista, već kao jedan od ideoloških očeva nacizma kojeg je kasniji nacizam, zbog negiranja uloge porodice, potenciranju ženske duhovnosti i matrilinearnosti što je preuzeto od Bahofena (koji je BTW teški falsifikat činjenica) i sl. U suprotnom da postoji neki drug skup činjenica i objašnjenja koje bi prezentovao i iza toga stao neko sa svojim stručnim autoritetom i kredibilitetom, on bi bio u očima istorije bio tim argumentovanim naporom da se dokaže suprotnom rehabilitovan kao neko ko nije svojim idejama pomogao dolasku nacizma na vlast. Ne vidim šta tu nije jasno?
BTW, ne vidim zašto je ikome ko nije u njegovoj priči bitno šta misli Bertiaux?

PS
Sve u svemu, ja sve vreme pokušavam da održim jedan izbalansiran stav i da ne donosim nikakve neosnovane zaključke. Bilo koja diskusija koja je isključiva i neutemeljena nije nešto u čemu ću učestvovati. Hvala!

Potnia Theron wrote:

Amin! Ne znam koliko sam ljudi ubedjivala da su Spartanci bili homoseksualci, al' jok, niko mi ne veruje. A i shto se tiche ostatka Grchke u to vreme - ista stvar. Nisu Grci zamerali Makedoncima da su homoseksualci, jer su i oni to bili. To je jednostavno tada bila normalna stvar (koliko god danashnjem choveku to moze chudno i neprihvatljivo da zvuchi).
A shto se tiche filma 300, ja sam nashla josh puno istorijskih netachnosti (kao na primer da ih na kraju nije ostalo samo njih 300 Spartanaca, nego je sa njima ostalo josh oko 2000 grka, shto ipak chini neku razliku), al' nema veze... Zbog takvih istorijskih "kikseva" sam svojevremeno demonstrativno napustila projekciju "troje", al' ne vredi - istorija i holivud bash ne idu ruku pod ruku.

Izvinjavam se za off-topic.[/quote]

Ne znam sta je vama ljudi :? ...skroz ste otisli od pocetne teme.Ovaj citat sam nasao kao lep primer za ilustraciju.Nisu Spartanci bili homoseksualci,niti su Grci bili homoseksualci,niti su Makedonci bili homoseksualci!Svi ovi narodi,a i drugi nepomenuti su bili u seksualnom smislu slobodna drustva,tj.odredjene sklonosti se nisu favorizovale na racun drugih ili razlicitih sklonosti,kao sto se to radi u danasnje vreme gde je evidentno da se odredjene sklonosti favorizuju na racun drugih,znaci ne stvara se atmosfera slobodno-seksualnog drustva,vec tip ljudi sa "pozeljnim" seksualnim sklonostima!!!Ovo je "okultno",tajanstveno.Ovo ide dotle,da je i kondom na izvestan nacin "okultni fenomen" danasnjeg doba.Recite,zar nisam u pravu! :malvado:
"Svaki pravi vestac ima svog macora,a prava vestica macku."

@Alef, nemoj shvatati bukvalno bash sve napisano. Naravno da nisu bili homosexualci per se. To je jednostavno moderni stereotip koji koristimo, jer smo, jelte tako odgajani. A za off-topcharenje sam se izvinila...
Nego kad ti vec smeta off-topicharenje, daj reci neshto shto ce nas vratiti na temu umesto da i sam chinish to isto :P
"Niste svesna bića, niti istinski postojite
sve dok niste voljni da rizikujete čak i zdrav razum
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert

Potnia Theron wrote:@Alef, nemoj shvatati bukvalno bash sve napisano. Naravno da nisu bili homosexualci per se. To je jednostavno moderni stereotip koji koristimo, jer smo, jelte tako odgajani. A za off-topcharenje sam se izvinila...
Nego kad ti vec smeta off-topicharenje, daj reci neshto shto ce nas vratiti na temu umesto da i sam chinish to isto :P

Ne znam na osnovu cega si shvatila da sam bukvalista :? Ali osnovni problem je ovde na celom ovom sajtu (koji uzgred-budi-receno veoma,veoma,veoma dobar!!!!!!) sto se u samoj osnovi "okultnog" prenebregava etimologija.A po meni je ona posle jezika simbola,na drugom mestu.Okultno znaci tajanstveno,dakle nesto sto je skriveno.E,ja hocu da otkrivam to skriveno i da ga iznesem na svetlost,prosto narodski receno necu niko da mi prodaje muda za bubrege. :) ...Zato,tesko mogu da prihvatim da neko govori o "okultnom i Hitleru" u maniru i sa motivima kao u narodnoj skupstini.Znaci draga moja,nije offtopicarenje,kad sam rekao da je kondom jedan od niza okultnih fenomena danasnjice...Meni je to jasno iz iskustva,a uputstvo za upotrebu me samo jos vise uverava u ispravnost takvog zakljucka.Ali... :(( izgleda da to niko ne primecuje,a jos manje ima sta da kaze na tu temu.Ne znam da li si shvatila sta sam tj. sta je pesnik hteo da kaze!? ;)
"Svaki pravi vestac ima svog macora,a prava vestica macku."

Pazi, iako je njegova poslednja poruka razuđena i ne sasvim jasna, ipak je dobrim delom u pravu i to jeste okultni fenomen u neku ruku. Okultno jeste politika svoje vrste, možda ga ne koriste baš političari, tj. ne svi političari, ali politika je definitivno skrivena od očiju javnosti. Politički i finansijski trendovi jesu okultni u ne-magijskom, pa čak i u magijskom značenju.

Verovatno nije slučajno što se politika i magija susreću u tajnim društvima.
Shine! Shine!
The lights of good works shine!
The watch before the city gates...

stojan popivoda wrote:
Sage wrote:Fun Fact:
Hitler je posvetio Mein Kampf Dietrich Eckart-u, članu Tule, koji ga je navodno "trenirao" za obraćanje masama.

To se ne trenira. Ko je trenirao Šešelja ili Slobu? Mislim da je Hitler prosto imao teatralnu harizmu.

Rahmetli Kalajić? Inače i naši političari, čak i oni "drugoligaški" idu na časove gde uče kako da se ponašaju pred medijima, kako da se ponašaju u dijalogu i sl.