Re: O genijalnosti i genijima

Zapravo dizajn jeste jedna od grana umetnosti, a ne njena zloupotreba. Zloupotreba umetnosti u politichke svrhe...je vec neka druga pricha. Zapravo pravi umetnichki dizajn i u Nemachkoj i u Rusiji ima da se zahvali periodu I svetskog rata i Oktobarske revolucije (do 1922), odnosno pre dolaska nacista na vlast u Nemachkoj i josh nekih par godina pride (recimo do 1933.g. kada je Bauhaus konachno rasformiran). A Nemachke tekovine shto se dizajna tiche moze se reci da imaju debele veze sa ruskim komunistichkim - nekoliko najvecih avangardnih umetnika koji su posle Oktobarske revolucije radili na utilizovanju umetnosi i njenom priblizavanju narodnim masama su, nakon 1922.g. pobegli iz majchice i otishli u Nemachku i postali profesori u Bauhausu. Ono shto je krenulo sa apstrakcionistima i narochito konstruktivistima, u Bauhausu se zaokruzuje da bi postalo internacinalni fenomen koji je uticao na celokupni dalji razvoj svetske umetnosti (ovde podrazumevam i slikarstvo i skulpturu i arhitekturu i industrijski dizajn).
"Niste svesna bića, niti istinski postojite
sve dok niste voljni da rizikujete čak i zdrav razum
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert

Verovatno se razumeš u dizajn bolje od mene, ali mislim da sam i ja napisao skoro isto. Sad, da li su neki rusi prešli nacistima i radili za njih, ili su to radili sami nacisti nije mnogo bitno. I američku atomsku bombu su pravili uglavnom nemci, pa kad je bačena na Hirošimu niko nije tvrdio da je to nemačka bomba. :tomato:
Ako neće mali anđeli pomoćiće mali đavoli

antoniusss wrote:Verovatno se razumeš u dizajn bolje od mene, ali mislim da sam i ja napisao skoro isto. Sad, da li su neki rusi prešli nacistima i radili za njih, ili su to radili sami nacisti nije mnogo bitno.

vidish, pravish klasichnu greshku: nemce poistovecujesh sa nacistima... nisu rusi preshli nacistima niti su nacisti sami to radili. Rusi su doshli u nemachku gde su radili sa nemcima, austrijancima, madjarima... I svi su oni oko 1933. (neki pre, neki koju godinu nakon raformiranja bauhausa) otishli iz Nemachke. Dakle Bauhaus nisu nacisti ;)
"Niste svesna bića, niti istinski postojite
sve dok niste voljni da rizikujete čak i zdrav razum
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert