Re: O genijalnosti i genijima

popiwoda wrote:Kako bi to povezao sa gornjom tetradom ili barem sa elementima?

To je to. Ti poveži sa elementima.

1.Bhakti-UMETNIK
2.Jnana-PROROK
3.Raja-HEROJ
4.Karma- VLADAR

:)
The Order concerns itself with Hermeticism in the Atlantic/Lemurian tradition; and with the practise of "initiatic dreaming" in the Owayssi sufi tradition; and with the study of revolutionary theory and praxis in Hashashin history. The Order follows a principle which might be called "anarcho-monarchism", and considers each of its devotees as a "Pretender to the throne of an Imaginal Sumer".

Uf, uf, koje razmetanje sa isforsiranom elokvencijom.

Genije iskljucuje vazecu moralnost. Te dve stvari nikada ne idu zajedno. Moralni genije nikada nije.

Moral koji nastaje na onome sto je genije doneo, samo su tuzni pokusaji imitacije.
Projekat

Sudeci po mojim izuzetno skromnim uvidima, osetima i iskustvima, usudio bih se da zakljuchim kako genijalnost predstavlja manifestaciju vishe inteligencije sopstva u lichnosti. Ta inteligencija mozhe da ima dominantnu vatrenu, vodenu, vazdushnu ili zemljanu prirodu (tetrada), da ima dominantni uticaj satvas, radjas ili tamas gune (trijada), da bude dominantno jin ili jang (dijada). Kombinacijom tih numerichkih priroda dobijamo precizniji karakter i kvalitet Genija. Prostom analizom natalnih korespodencija (ne mislim samo na astroloshke) mozhemo racionalno ustanoviti neke principe koji sachinjavaju prirodu nasheg Genija, odnosno andjela-chuvara. Ima tu kojih 7-8 parametara. Mozhda ima i vishe, ali ja nisam u stanju da sa time baratam.

popiwoda wrote:Jovan Duchic je nabrojao chetiri vrste genija:
1. UMETNIK
2. PROROK
3. HEROJ
4. VLADAR

Umetnost je oblik manifestovanja genijalnosti. Otud je ona izvorno sakralne prirode. Umetnik je prizemljivach apstraktnih vizija i sadrzhaja. Istovremeno, umetnik transponuje u formu idealnog i ono shto dolazi iz materijalnog. Za umetnost vezujem element Zemlje.

Drugi oblik genijalnosti, koji vezujem za element Vazduha jeste prorok.
Heroj pripada Vodi, on je marcijalan, energichan. Njegova priroda su valovi.

Vladar je pak Vatra. Apstrakcija uzvishenosti. Manifestacija bozhanstvenosti u ljudskoj zajednici.

Pomenuta chetvorka chini elitu. Chetiri genija kao chetiri heruvima ovaplocena u ljudskom.

Hm, mozda ovako:

1. VI + XIV
2. V + XX
3. XVII + IX
4. IV
Od ugla gledanja zavisi i ugao crtanja.

Michael de Vie wrote:
1. UMETNIK
2. PROROK
3. HEROJ
4. VLADAR

Umetnost je oblik manifestovanja genijalnosti. Otud je ona izvorno sakralne prirode. Umetnik je prizemljivach apstraktnih vizija i sadrzhaja. Istovremeno, umetnik transponuje u formu idealnog i ono shto dolazi iz materijalnog. Za umetnost vezujem element Zemlje.

Vladar je pak Vatra. Apstrakcija uzvishenosti. Manifestacija bozhanstvenosti u ljudskoj zajednici.

Pomenuta chetvorka chini elitu. Chetiri genija kao chetiri heruvima ovaplocena u ljudskom.

Hm, mozda ovako:

1. VI + XIV
2. V + XX
3. XVII + IX
4. IV

Objasni, molim te.

FelisDomestica wrote:Objasni, molim te.

Velike Arkane Thoth Tarota Koje Su Mi Prvo Padale Na Um Kada Sam Citao Popiwodin Post? :)

Umetnik koji ume da spoji nespojivo - da iz podsvesti izvuce nemoguce stvari i predstavi ih svetu u svoj svojoj boji i lepoti; da izvadi svaku mogucu strukturu iz Solarisa...

Prorok koji najavljuje novo doba, i uz put stvara novu dogmu medju ljudima koji ce poceti da prate njegove objave.

Za Heroja mi je uvek vezano misljenje da Heroj moja da bude pod skutama nekog ili neke od Bogova / Boginja; cije ce principe pratiti i siriti. Isto tako, Heroj mora da ima hrabrost da sidje u Mrak i da se vrati iz njega ziv i zdrav, inace ne bi bio Heroj.

Vladar je kao po narudzbini seo na kartu Imperatora.
Od ugla gledanja zavisi i ugao crtanja.

Michael de Vie wrote:
1. UMETNIK
2. PROROK
3. HEROJ
4. VLADAR

Hm, mozda ovako:

1. VI + XIV
2. V + XX
3. XVII + IX
4. IV

Ja bih to ovako:
1.XV
2.XVII
3.XIII
4.IV

1.Kardinalna zemlja, Saturn vladar, Mars egzaltiran, neumoljiva stvaralačka energija, slepi nagon za stvaranjem. Kretanje sveprožimajuće energije.
2.Fiksni vazduh, suvladar Saturn, vladar Uran, planeta okultnog, mističnog.Karta predstavlja očovečenu Nuit, koja na sebe sipa sveprožimajuću energiju, a potom je razliva dalje po zemlji. Kao i sami proroci.
3.Fiksna voda, suvladar Mars, vladar Pluton. transcendentalna planeta, viša oktava Marsa. Mračan, tajnovit, upravlja donjim svetom i nepoznatim svetovima u nama samima. Ova karta je jezgro univerzalne energije u najskrivenijem vidu. Heroji nekad i ne znaju da poseduju tu hrabrost.
4.Kardinalna vatra, vladar Mars, vođa, energija i ideja o vlasti.

Vladar- Zemlja
Prorok- Voda
Heroj- Vatra
Umetnik- Zrak

Vladar vlada zemljom. "Ja i moj kralj smo jedno. Kralj je zemlja "

Prorok vidi brzace prošlosti i vodopade budućnosti. Vidi koga je voda odnijela i koga je naplavila.

Heroj je vatra iskivanja hrabrog srca.

Umjetnici love ideje iz zrakopraznog prostora.

Gornja korespodencija geniji-elementi je precizna a postavljam je da pokažem kako ne mora biti nužno u skladu sa geniji-yoga korespodencijom.
(čime sam dokazao da broj 4 ne mora biti broj 4 iako može; i otplovio u opet nepoznata carstva,... :x 8) :rispekta: )

Svakom čovjeku svoje korespodencije!
The Order concerns itself with Hermeticism in the Atlantic/Lemurian tradition; and with the practise of "initiatic dreaming" in the Owayssi sufi tradition; and with the study of revolutionary theory and praxis in Hashashin history. The Order follows a principle which might be called "anarcho-monarchism", and considers each of its devotees as a "Pretender to the throne of an Imaginal Sumer".

Ganjanath wrote:Vladar- Zemlja
Prorok- Voda
Heroj- Vatra
Umetnik- Zrak

Vladar vlada zemljom. "Ja i moj kralj smo jedno. Kralj je zemlja "

Prorok vidi brzace prošlosti i vodopade budućnosti. Vidi koga je voda odnijela i koga je naplavila.

Heroj je vatra iskivanja hrabrog srca.

Umjetnici love ideje iz zrakopraznog prostora.

Gornja korespodencija geniji-elementi je precizna a postavljam je da pokažem kako ne mora biti nužno u skladu sa geniji-yoga korespodencijom.
(čime sam dokazao da broj 4 ne mora biti broj 4 iako može; i otplovio u opet nepoznata carstva,... :x 8) :rispekta: )

Svakom čovjeku svoje korespodencije!

4.IV - vatra
Da bi postao vladar,čovek mora imati vatru u sebi, jer ta vatrena energija traži moć, zemlja je samo koristi, znači ipak Vatra.

1.XV - zemlja
Da, ideje dolaze iz vazduha, ali šta bi razdvojilo umetnika od običnog čoveka, koji takođe dobija ideje iz vazduha? Sposobnost za materijalizaciju. Mora biti Zemlja, i to njen kardinalni oblik, jer ostali nemaju tu vrstu energije.Istrajnost do konačnog oblika.To može samo Saturn u Jarcu, sa egzaltiranim Marsom, jer samo je on dovoljno uporan da stvar istera do kraja zbog nje same ne razmišljajući o posledicama ili čemu drugom. Umetnik stvara da bi stvarao.To je jače od njega.

2.XVII - vazduh
Prorok dobija informacije iz vazduha i da bi ih proširio nije mu potrebno ništa drugo do sposobnost govora i želja za tim. (Potrebno je tu malo i ženskog principa.)Zato Fiksni vazduh, jer Saturn je suvladar a on predstavlja načelo istinitosti i mudrosti, a Uran je vladar, to gore opisah,ali da dodam da upravlja svetlošću, a prorok je prosvetljen i pokušava da prosvetli.

3.XIII - voda
Heroj mora biti smeo, spreman na izvršenje svog dela u svakom trenutku. Ne razmišlja on o hrabrom srcu, niti je svestan njegovog postojanja.Znači, fiksna voda, čiji je suvladar Mars, koji daje snagu i moć, vladar Pluton, koji je već opisan, a Uran je egzaltiran,on je "Onaj koji budi", pa budi i hrabrost u čoveku.Heroj ne promišlja, nego crpi probuđenu snagu iz sopstvenih nepoznatih dubina. To ga razdvaja od običnih ljudi i zato mora biti baš ovako.Da je Vatra u pitanju, ona bi jako brzo sagorela njegovu hrabrost, a fiksna voda stalno teče jednakim intenzitetom.