O genijalnosti i genijima

Jovan Duchic je nabrojao chetiri vrste genija:
1. UMETNIK
2. PROROK
3. HEROJ
4. VLADAR

Umetnost je oblik manifestovanja genijalnosti. Otud je ona izvorno sakralne prirode. Umetnik je prizemljivach apstraktnih vizija i sadrzhaja. Istovremeno, umetnik transponuje u formu idealnog i ono shto dolazi iz materijalnog. Za umetnost vezujem element Zemlje.

Drugi oblik genijalnosti, koji vezujem za element Vazduha jeste prorok.
Heroj pripada Vodi, on je marcijalan, energichan. Njegova priroda su valovi.

Vladar je pak Vatra. Apstrakcija uzvishenosti. Manifestacija bozhanstvenosti u ljudskoj zajednici.

Pomenuta chetvorka chini elitu. Chetiri genija kao chetiri heruvima ovaplocena u ljudskom.

Lepa postavka. Medjutim, mislim da treca kategorija genija ne postoji. Umetnik postoji objektivno. Vladar postoji objektivno. Prorok postoji objektivno. Heroji postoje samo u subjektivnim predstavama. Takodje, ne znam sta bi jedan heroj, jedna hrabra bitanga imala sa genijaljnoscu. Misice?

Heroji su kreacija ljudskih kompleksa i zelje za idolopoklonistvom.
Projekat

Heroji dakako imaju svoje herojske kvalitete. Oni su ovaplocenje marcijalne prirode. U praksi postoje dvostruke ili trostruke prirode koje nastaju kombinovanjem navedena chetiri. Gornja postavka se odnosi na dominantne prirode ili idealne sluchajeve.

kArLo wrote:Lepa postavka. Medjutim, mislim da treca kategorija genija ne postoji. Umetnik postoji objektivno. Vladar postoji objektivno. Prorok postoji objektivno. Heroji postoje samo u subjektivnim predstavama. Takodje, ne znam sta bi jedan heroj, jedna hrabra bitanga imala sa genijaljnoscu. Misice?

Razumem ja da si kukavica, ali ipak ne vidim rasta spominjes heroje na temi o genijalnosti.Pride se kaze ''genijalnost'' i ''idolopoklonstvo''.Objasnio bih ti sta cini heroja, i to na vise primera, ali ionako ne bi nista razumeo.
NAS KUNGFU JE NAJJACI

nox wrote:
kArLo wrote:Lepa postavka. Medjutim, mislim da treca kategorija genija ne postoji. Umetnik postoji objektivno. Vladar postoji objektivno. Prorok postoji objektivno. Heroji postoje samo u subjektivnim predstavama. Takodje, ne znam sta bi jedan heroj, jedna hrabra bitanga imala sa genijaljnoscu. Misice?

Razumem ja da si kukavica, ali ipak ne vidim rasta spominjes heroje na temi o genijalnosti.Pride se kaze ''genijalnost'' i ''idolopoklonstvo''.Objasnio bih ti sta cini heroja, i to na vise primera, ali ionako ne bi nista razumeo.

Da si citao temu, video bi zasto pominjem heroje. Bice da ih sama tema uzima.

To sto gresim u kucanju nema veze sa nepismenoscu.

Auuuu blam, sta sam ispisao. :oops:
Projekat

supej tema :)

heroj.... definishi heroj... mislim da je wrlo diskutabilno da li ce heroj biti genije ili ne. smatram da ne mora obavezno biti genijalan da bi ~ispao heroj. a i hrabrost. i to je shirok pojam... sve je tako relativno :P
fate changes faster than the death of light, you provide the envy and i'll provide the spite...

*~ my life is a twisted fairytale, my art a morbid fantasy~*

kArLo wrote:Lepa postavka. Medjutim, mislim da treca kategorija genija ne postoji. Umetnik postoji objektivno. Vladar postoji objektivno. Prorok postoji objektivno. Heroji postoje samo u subjektivnim predstavama. Takodje, ne znam sta bi jedan heroj, jedna hrabra bitanga imala sa genijalnoscu. Misice?

Heroji su kreacija ljudskih kompleksa i zelje za idolopoklonstvom.

Da, tako su nas indoktrinirali. Dobijale se partizanske spomenice ili titule heroja udruzenog rada. Sto mi se cini da nema veze s vezom. Nije herojstvo nuzno u vezi sa misicima, niti sa ludilom ponetog impulsa. Ono istinsko herojstvo, dolazi iz srca, nadahnuto necim visim (bozanskim, Pravdom, istinom - u zavisnosti od paradigme koju prihvatamo).

Mene samo malkice buni gde po ovoj klasifikaciji spadaju defininitivno nadahnuti naucnici. Na primer Tesla. Prorok??
'Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement. For even the very wise cannot see all ends.'

Ja bih malo ispreturala ovu podelu genija. Moj redosled bi izgledao ovako:
- na prvo mesto stavljam VLADARA kao genija svedrziteljstva, organizacije i utemeljitelja reda iz haosa;
- zatim PROROKA kao proglasa reda krunisanog vladara - kao viziju, vladarevu misao i rec;
- na trecem mestu je HEROJ kao realizator objedinjenja prve dve vrste - branitelja i cuvara reda, misli i reci;
- dok UMETNIKA na temelj kao svedoka pobrojanih vrsta i direktnog veznika prorokovih vizija.
Zbog toga mislim da ova cetiri genija ne mogu delovati nezavisno jedan od drugoga. Kompaktni su i kao takvi u potpunosti sluze svojoj svrsi tek kada se izvezu udruzeno.
Vi odmah krenuste sa analizom ove podele bukvalno! Ne mora da bude bukvalna.
Apropo Nikole Tesle, covek je bio jedinstvo. Heroj zbog zaostavstine, prorok zbog ideja, umetnik po duhu i vladar zbog vaznosti njegovih izuma na savremeni zivot.

Hm, da.. u pravu si. Zapravo, samo sam pokusala da primenim ovu kategorizaciju u sadasnjem vremenu i ne ide mi. Ima smisla u periodima kada drustvo nastaje. No, u potpunom je neskladu sa danasnjim principima demokratije.. sto opet ne znaci da su danasnji principi 'dobri'.

Parodija na 2000:
Kostunica - VLADAR kao genije svedrziteljstva, organizacije i utemeljitelj reda iz haosa
Tarabici i b92 - PROROCI kao proglas reda krunisanog vladara - kao vizija, vladareva misao i rec
bagerista Dzo - HEROJ kao realizator objedinjenja prve dve vrste - branitelja i cuvara reda, misli i reci
Hmhmhm, koga da stavim ovde - UMETNIK na temelju kao svedok pobrojanih vrsta i direktnog veznika prorokovih vizija

Parodija na devedesete:
- Sloba
- Filaret i Tv Bastilja
- Arkan (ili neki od Generala)
- Zorica Brunclik
'Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement. For even the very wise cannot see all ends.'

Rua wrote:Hm, da.. u pravu si. Zapravo, samo sam pokusala da primenim ovu kategorizaciju u sadasnjem vremenu i ne ide mi. Ima smisla u periodima kada drustvo nastaje. No, u potpunom je neskladu sa danasnjim principima demokratije.. sto opet ne znaci da su danasnji principi 'dobri'.

Parodija na 2000:
Kostunica - VLADAR kao genije svedrziteljstva, organizacije i utemeljitelj reda iz haosa
Tarabici i b92 - PROROCI kao proglas reda krunisanog vladara - kao vizija, vladareva misao i rec
bagerista Dzo - HEROJ kao realizator objedinjenja prve dve vrste - branitelja i cuvara reda, misli i reci
Hmhmhm, koga da stavim ovde - UMETNIK na temelju kao svedok pobrojanih vrsta i direktnog veznika prorokovih vizija

Parodija na devedesete:
- Sloba
- Filaret i Tv Bastilja
- Arkan (ili neki od Generala)
- Zorica Brunclik

Hahaa,ovo je genijalno.
Znaci Rua je genije :D :lol:

Re: O genijalnosti i genijima

popiwoda wrote:1. UMETNIK
2. PROROK
3. HEROJ
4. VLADAR

Pomenuta chetvorka chini elitu. Chetiri genija kao chetiri heruvima ovaplocena u ljudskom.

Svatko bi sam za sebe trebao konstantno stremiti manifestaciji genija na ova 4 načina u svom životu.
Znanje i konverzacija sa Svetim Anđelom Čuvarom, što je kruna Velikog Rada zapadnog hermetizma, je zapravo konstantno stremljenje višem geniju.
Lako je i izvesti korespodenciju sa 4 tipa yoge, koji se trebaju zajedno prakticirati:

1.Bhakti
2.Jnana
3.Raja
4.Karma
The Order concerns itself with Hermeticism in the Atlantic/Lemurian tradition; and with the practise of "initiatic dreaming" in the Owayssi sufi tradition; and with the study of revolutionary theory and praxis in Hashashin history. The Order follows a principle which might be called "anarcho-monarchism", and considers each of its devotees as a "Pretender to the throne of an Imaginal Sumer".

Lady Athar wrote:supej tema :)

heroj.... definishi heroj... mislim da je wrlo diskutabilno da li ce heroj biti genije ili ne. smatram da ne mora obavezno biti genijalan da bi ~ispao heroj. a i hrabrost. i to je shirok pojam... sve je tako relativno :P

U idealnom smislu heroj je HERU, Horus, ono rusko URRRAAAAAA, Herkul, hip-hip-hureeej...

Heroj, dakle, ima bozhanski uzor. Chim ima bozhanski uzor ili poreklo, samim tim je povezan sa genijem u idealnom smislu. Imamo Bhagavad Gitu kao (stilizovani) dokument kako je heroj Arjuna bio povezan sa genijem Krishnom. Herojstvo kao kult postoji u dekadentnoj antici kao Mitraizam, kult Mitre. Epski junak Gilgamesh je istovremeno bio i heroj i vladar. Heroj je u nekom smislu genije Geburaha, manifestacija marcijalne prirode.

Sto se tice vladara, samo su neki uspeli da budu ekspresionisti. I dok se Cercil upinjao da izgleda kao faca sa svojim cigaretama i sa "we shall never surrender", Bush je osvojio srca miliona sa svojim pitanjem koje je postavio u Brazilu: "Da li vi imate crnaca?".
Projekat