Odnos uma i sile

"Život i duh su dve potpuno primordijalne i suprotstavljene sile, između kojih ne može biti kompromisa, niti bilo kakvog pomirenja."

Ludwig Klages

Ovo sam izvukao iz potpisa gos'n Wiedergängera, da bih ukazao na nešto što mi odavno bode oči.

Naime, ova tvrdnja postoji samo u umu onih koji nisu u stanju da prihvate sebe u potpunosti kao puno i integrisano jedinstvo duha i duše (koristim ovde izraze baš u značenju u kome ih poteže Klages). Nije samo njegova tvrdnja u pitanju, ovo na manje ili više artikulisan ili nemušt način tvrde i mnogi drugi, čitavi pokreti.

Ne želim da ulazim u ma kakvu filosofsku raspravu o ovome jer će nas to odvesti samo u dalje nerazumevanje problema. Želim samo da ukažem na ono što su ljudi koji su iskusili jedinstvo svesti i energije shvatili u trenutku spoznaje, a to je da je ono što se ovde zove "Život" naprosto manifestacija i integralna energija tog istog "Duha", da je ta ista svest samo osvešćeni koordinatni sublimat te iste sile, njeno osvešćenje, da jedno bez drugog naprosto ne mogu da postoje. Onog trenutka kada bi se životna energija ugasila, nestao bi duh, nestala bi svest. To se uglavnom na materijalnoj ravni i događa u času smrti, ali pošto i energija i svest preživljavaju (pri čemu će dogmati da negiraju jedno ili drugo, već u zavisnosti od pozicije), njihove prepletenost se nastavlja do kraja univerzuma.

Ovo jedinstvo duha i života je prikazano na mnogim tantričkim slikama, kao jedinstvo Šive i Šakti, npr. Ono je cilj, svrha i put. Jedino svest koja je potpuno integrisala "svoju" energiju je božanska svest. Lično smatram da oni koji zastupaju suprotstavljenost duše i duha, zahvaljujući svojoj subjektivnosti ulaze u grešku bezizlaznog dualizma, koji u primitivnijoj formi vodi u vrednovanje, a vrednovanje neizbežno vodi u zločin, ako ni prema kome ili čemu, prema samome sebi.

Na moju neizmernu žalost, i ovo moje pisanije je po svojoj suštini koju je nemoguće zaobići, vrednovanje, iako to jednim delom svoga bića nikako ne želim. Kada bih bio potpuno čist, ne bih na ovo ukazivao, već bih samo čistom voljom i ljubavlju integrisao sve što mi bode oči. :(

Kada se ponekad u životu, kao posledica težnje duha i duše da se spoje (a prirodno stalno beže i tako se igraju u krug) dođe do sjedinjenja i spoznaje, odjednom je sve mir, i sve je božanstveno na svom mestu, a sve "oko nas" je upravo onako kako jeste i treba da bude i razdvojenosti nema. Retki trenuci večnosti koji su jedini razlog ukupnog postojanja.
Shine! Shine!
The lights of good works shine!
The watch before the city gates...

Re: Odnos uma i sile

Naime, ova tvrdnja postoji samo u umu onih koji nisu u stanju da prihvate sebe u potpunosti kao puno i integrisano jedinstvo duha i duše (koristim ovde izraze baš u značenju u kome ih poteže Klages). Nije samo njegova tvrdnja u pitanju, ovo na manje ili više artikulisan ili nemušt način tvrde i mnogi drugi, čitavi pokreti.

Jesi li siguran da ih potezes u Klagesovom znacenju? Naime, u nemackom jeziku, rec Geist ima preko 100 sinonima i veoma je pipavo prevesti je.Ono na sta je Klages mislio jeste sila koja je dosla izvan naseg univerzuma i koja nikakve veze sa covekom nema , sem toga sto se manifestuje preko ego-strukture licnosti.

Ne želim da ulazim u ma kakvu filosofsku raspravu o ovome jer će nas to odvesti samo u dalje nerazumevanje problema. Želim samo da ukažem na ono što su ljudi koji su iskusili jedinstvo svesti i energije shvatili u trenutku spoznaje, a to je da je ono što se ovde zove "Život" naprosto manifestacija i integralna energija tog istog "Duha", da je ta ista svest samo osvešćeni koordinatni sublimat te iste sile, njeno osvešćenje, da jedno bez drugog naprosto ne mogu da postoje.

Ne; kod Klagesa, Zivot je manifestacija Duse, i obrnuto.Nikako manifestacija duha.Treba napraviti razliku izmedju onoga sto se u okultizmu podrazumeva pod duhom i obicno se pise sa velikim "D", i Klagesovog duha kao neprijatelja i uljeza u nas univerzum.

Nisam najbolje shvatio na sta konkretno mislis kad kazes odnos uma i sile, odnosno ne vidim konkretnu izjavu ili pitanje?
''I don't mean to sound cruel or vicious, but I am, so that's the way it comes out''

Jah, nerazumevanje je očigledno. No, nemam trenutno vremena da detaljišem, možda večeras uživo, ali ako ne, u svakom slučaju ću sutra da napišem. Pokušaću pažljivo.
Shine! Shine!

Wiedergänger wrote:Treba dvojica ili više za diskusiju.Čekam brata nam Arthura... :)

Čekam da mi se slegnu utisci posle intenziva. Dakle još bar mesec čekanja.
Shine! Shine!