Re: Kastaneda

VANja wrote:Ovo za "jezik na nepce" ti je genijalno ... (pojačava i prvu i drugu pažnju). Jesil to "prepisao" iz Karlosove
knjige ("Umeće sanjanja"), il ti "šapnula" Namera?

Taiša Abelar.
Sramota je glamur odustajanja od bestidnosti.

stojan popivoda wrote:
VANja wrote:Ovo za "jezik na nepce" ti je genijalno ... (pojačava i prvu i drugu pažnju). Jesil to "prepisao" iz Karlosove

Taiša Abelar.

Nije ni Karlos niti Taiša nego je Zen Budizam.
.

Gost wrote:
stojan popivoda wrote:

Taiša Abelar.

Nije ni Karlos niti Taiša nego je Zen Budizam.

Ih, baš voliš da pokvariš žurku... :uvr:
Sramota je glamur odustajanja od bestidnosti.

Newr maind dal nam šapće donja Taisha, don Huan, il don Budan...
Ionako nas sve vodi Donja (il Gornja?) Namera.
Važno je dal tehnika radi... i dal nas vodi donja namera (ego), il ... Mis World ...

Ako ste pratili priču sa pokretanjem skupne tačke, valjda ste skužili da nismo «mi» njeni pokretači ... i da od njenog položaja
zavisi cela lov story (jesmol donji, il ... u sedmom carstvu ...)

Dakle, krmaniti skupnom tačkom je poenta cele Magije .. a cilj svakog magičara je preuzeti komande
iz nevidljivih ruku te tajanstvene ledy, koja tako vešto vuče sve te konce ...

Ah, mi, ... pajaci jedni ...

I, Stojane,
pa Gost ne kvari žurku ... (kakvi bismo domaćini bili kad bismo tako što dopustili)
Gost je samo sladi ...
Tako nam Vrhovni Mag pomogao!!!

stojan popivoda wrote:I Vanja, kakva su tvoja iskustva sa pomeranjem skupne tačke?

Stojane,

Evo, ovako:

-(samo) jednom je provozah u tkz «budnom» stanju,

-veoma često (stotinama puta) vozah je u tkz. «sanjanju» ...

U sanjanju stigoh do druge kapije i uspostavljanja druge pažnje (kada su prizori iz sanjanja «objektivni», «čvrsti», «stabilni» i «relani» poput onih iz tkz. «jave», tako da se ne gube pomeranjem fokusa očiju).

Evolucija u sanjanju išla je od (zadivljenog) pasivnog posmatranja u prvim budnim snovima, do (ushićenog) aktivnog gospodarenja sopstvenim Univerzumom, u kojem se prizori i događaji odvijaju «po narudžbi», a «likovi» iz snova podležu nameri sanjara.

Najznačajniji «podvig» u vlastitom sanjanju smatram direktan prelazak iz «sna» u «zbilju» ...
najspektakularniji mogući doživljaj percepcije... kada otvaranjem onog što nazivamo očima
u deliću trenutka prelazimo iz jedne u drugu «realnost» ... zbilja neopisivo frapantno ...(tako nepobitno, bez tračka sumnje, dokazuje nematerijalnu prirodu stvarnosti)...

Kao najvažniju posledicu svesnog šetanja skupne tačke držim postepeno gubljenje osećaja fizičke telesnosti u tkz. budnom stanju (osećaj fizičkog tela postaje sve više eteričan, nematerijalan, lak, ... kao da zemljina teža nekako beži, gasi se i nestaje)...

Najčudnijom posledicom čestog pokretanja skupne tačke smatram promenu vizalne percepcije na javi: od ogromog trodimenzionalnog beskrajnog prostranstva, Svet se nekako smanjio na majušnu sličicu u onom što zovemo očima ... okruženu beskrajem tame .. ako razumeš ...

Ali, najneobičnije pokretanje skupne tačke smatram njeno «poniranje» i «nestajanje» u ... Apstraktno ...(nešto o čemu ni Kastaneda nije pisao ... ) ...

Ja se izvinjavam shto upadam u diskusiju - pogotovo shto ne baratam terminologijom (Kastanedu sam chitala pre 15 godina, i to samo 1-2 knjige, od kojih se skoro nicheg ne secam), ali ovo shto Vanja pishe mi JAKO lichi na ono shto bi mi laici povezali sa lucidnim snovima i mozda astralnom projekcijom...
"Niste svesna bića, niti istinski postojite
sve dok niste voljni da rizikujete čak i zdrav razum
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert

VANja wrote:Ja se izvinjavam shto upadam u diskusiju - pogotovo shto ne baratam terminologijom (Kastanedu sam chitala pre 15 godina, i to samo 1-2 knjige, od kojih se skoro nicheg ne secam), ali ovo shto Vanja pishe mi JAKO lichi na ono shto bi mi laici povezali sa lucidnim snovima i mozda astralnom projekcijom...

Da, Potnia,
potpuno si u pravu.

Lucidni snovi su prethodnica sanjanja, a astralna projekcija (ukoliko je svesna, voljna i kontrolisana), je sinonim za ono što don Huan objašnjava kao sanjanje.

U lucidnim snovima sanjač praktično stoji na prvoj kapiji sanjanja ... potrebno je samo da otvori vrata i prođe u ... nebesko carstvo ...
Sanjač u lucidnim snovima je budan i svestan da sanja, ali njegova svest i budnost nisu jednakog intenziteta kao u „normalnoj“ stvarnosti ... niti su sadržaji snova po svim svojim obilježjima jednaki „kvalitetu“ dnevnih doživljaja. Takva budnost traje obično vrlo kratko (nekoliko sekundi), ... „slika“ u snu nije „fiksirana“, a sanjač nema gotovo nikakvu kontrolu nad sadržajima sna. „Evolucijom“ lucindih snova dolazimo do sanjanja.

Međutim, sa sanjanjem trebamo biti izuzetno oprezni ... nije sve tako belo.
Sanjača koji u sanjanje dospeva pod uticajem narkotika ili drugih ne-voljnih „sredstava“ (lekovi, umor, bolest ...) očekuju velike opasnosti i prepreke, koje nisu nimalo za podceniti.
O stvarnoj veličini te opasnosti svedoči ovaj citat u kome don Huan upozorava Kastanedu:

„...Sve je na putu vračeva stvar života i smrti, ali na putu
sanjanja sve je to uvećano stotinu puta.“

Ono što je bitno u vezi sanjanja jeste to da ono nužno otvara pitanja o pravoj prirodi „Stvarnosti“ i „Snova“ i donosi spoznaju o Svetu kao „volji i predstavi“, „ideji“, Božijem snu ...

Znachi, "in a nutt-shell" Kastanedin Don Huan pricha isto shto i hiljade prakticionera Astralne projekcije, samo koristi drugu terminologiju...
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert

Potnia Theron wrote:Znachi, "in a nutt-shell" Kastanedin Don Huan pricha isto shto i hiljade prakticionera Astralne projekcije, samo koristi drugu terminologiju...

Ne, Potnia, ovaj put potpuno si promašila.

Don Huan priča neke sasvim drugačije i mnogo zanimljivije pričice od onih o srebrenom užetu i ...

Jer, da je tako, kao što tvrdiš, imali bismo na stotine miliona tiraža knjiga svakog od hiljada praktikanata astralne ...

Eh, da, Potnia,

kako moja tvrdnja o posebnosti i zanimljivosti priča iz Karlosovih knjiga ne bi bila bez argumenata,
potrudih se da za tebe i ostale koji čitaju ovu temu iz brda zanimljivih stvari iščeprkam par odlomaka
u kojima tkz. „izazivač smrti“, ili „stanovnik“, kako ga naziva don Huan (vrač star hiljadama godina koji je sa poslednjih osam naguala iz don Huanove loze sklopio specijalan pakt), otkriva Kastanedi neke ekstra tajne o sanjanju, koje mu ni don Huan nije saopštio, a koje govore o važnosti telesnog položaja prilikom ulaska u san.

Prevod je preuzet sa „interent izdanja“ na hrvatskom jeziku, a odlomci su iz knjige „Umeće sanjanja“.
Prije čitanja samo kratko pojašnjenje: „Izazivač smrti“ je rođen kao muška osoba, ali je, nakon što je ovladao veštinom pokretanja skupne tačke u položaj u kojem funkcioniše kao žena, povremeno menjao polno obličje, provodeći, ipak, većinu svog dugačkog života kao pripadnica lepšeg pola, pa se tako i u odlomcima koji slede pojavljuje kao žensko:

»Druga pozornost obiluje skrivenim
blagom koje valja otkriti«, započela je razgovor. »Početni
položaj koje zauzima tijelo sanjača od presudne je važnosti. U
tome je sva tajna znanja starih vračeva koji pripadaju drevnim
vremenima. Promisli o tome.«
...

„Stala je šaputati u moje lijevo uho. Rekla je kako su darovi
koje je poklonila nagualima moje generacije bili u srodstvu s
onime što su stari vračevi nazivali položajem blizanaca. Drugim
riječima, početni položaj koje zauzima sanjačevo tvarno
tijelo na početku sanjanja odražava se u položaju u kojem zadržava
svoje energetsko tijelo tijekom sanjanja kako bi svoju
spojnu točku učvrstio na bilo kojem mjestu po svojem izboru.
Ova dva položaja čine cjelinu, rekla je, a starim je vračevima
bilo potrebno tisuću godina kako bi otkrili savršeni odnos između
ova dva položaja. Rekla je uz smijeh kako današnji vračevi
nikada neće imati na raspolaganju toliko vremena, te kako
su muškarci i žene moje generacije zaista sretni što im ona
poklanja svoje darove. Njezin je smijeh odzvanjao kristalno
jasnim zvukom.
Nisam posve razumio njezino objašnjenje položaja blizanaca.
Rekao sam joj kako ne želim provoditi njezino znanje u
djelo, već o njemu znati samo kao o intelektualnoj mogućnosti.
»Što ustvari želiš znati?«, upitala me je blago.
»Objasni mi što želiš reći položajem blizanaca i početnim
položajem koje zauzima sanjačevo tijelo u početku sanjanja«,
rekoh joj.
»Kako liježeš da bi započeo sanjanje?«, upitala me je.
»U bilo kojem položaju. Nema nikakvog modela po kojem
bih postupao. Don Juan me nikada na to nije upozoravao.«
»Ja te upozoravam«, rekla je i ustala.
Promijenila je mjesto na kojem je sjedila. Sjela je na moju
desnu stranu, te stala šaptati u moje desno uho. U skladu s
onime što sama zna, položaj smještanja tijela od presudne je
važnosti, što se može iskušati vrlo pomnjivom, ali i ujedno i
vrlo jednostavnom vježbom.
»Započni sanjanje liježući na desnu stranu s pomalo skvrčenim
koljenima«, rekla je. »Valja zadržati taj položaj tijela i
u njemu zaspati. U sanjanju se vježba sastoji u lijeganju u tom
položaju i ponovnom uranjanju u san na istom mjestu.«
»Čemu to služi?«, upitao sam.
»Zadržava spojnu točku na jednom mjestu u trenutku na
kojem se zadrži tijekom uranjanja u san.«
»Kakvi su ishodi takve vježbe?«
»Potpuno opažanje. Sigurna sam da ti je tvoj učitelj već rekao
da je moj dar dar potpunog opažanja.«
»Da. Ali nisam siguran da mi je posve jasno što je ustvari
potpuno opažanje«, lagao sam.
Nije obratila pažnju na ono što sam rekao, te nastavila kazivati
kako su četiri mogućnosti ove vježbe u uranjanju u san
lijeganjem na desnu stranu, na lijevu stranu, na leđa ili na
trbuh. Tijekom sanjanja vježba se sastojala u sanjanju da se
uranja u san po drugi puta u istom položaju koje je tijelo zauzimalo
kada je sanjanje započelo. Obećala mi je izvanredne ishode
ove vježbe koji se ne daju ni predskazati.“

VANja wrote:Don Huan priča neke sasvim drugačije i mnogo zanimljivije pričice od onih o srebrenom užetu i ...

Jer, da je tako, kao što tvrdiš, imali bismo na stotine miliona tiraža knjiga svakog od hiljada praktikanata astralne ...

Ne mogu da komentarishem prvu rechenicu (kao shto napomenuh ne secam se pricha Don Huana), ali ne prichaju svi praktikanti AP-a o srebrnom uzetu... Osim toga, ne slazem se sa drugom konstatacijom. Nisu bash svi praktikanti voljni da pishu knjige o tome, a i da jesu, chemu sve to? Zapravo, ima vec stotine i stotine knjiga, chlanaka i chega sve ne na tu temu. Josh jednu stvar bih primetila: razlika izmedju Kastanede i skoro bilo kog praktikanta AP-a je u tome shto je Kastaneda prvenstveno pisac-umetnik, dok vecina ovih drugih mogu samo da zele da to budu.
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert

Vidi, Potnia,

Na ovom forumu (i van njega) pokušavam da pratim skrivene znake ispoljavanja Namere (nevidljive i nespoznajne sile koja po Toltečkim učenjima upravlja Svetom).

Tvoj pretposlednji post me je na indirektan način uputio na delove Kastanedine knjige “Umeće sanjanja” u kojima se pominju vežbe sanjanja opisane kao “položaj blizanaca”, koje do sada nikada nisam praktikovala (“Umeće sanjanja” pročitah pre desetak godina, i voljom Namere nekako prevideh taj deo), što sada tumačim kao poziv na praktikovanje tih vežbi, i za to ti iskazujem svoju zahvalnost.

(Dakle, od noćas se bacam u te nove izazove sanjanja ... ili AP – ako ti se tako više sviđa ...)
....

A ukoliko si i sama praktičar AP, pretpostavljam da bi ti možda bila interesantna iskustva sanjanja opisana u “Umeću sanjanja”? ... (Nije nikakvo nametanje, majke mi!)

:))) Nisam praktichar Ap-a, shto ne znachi da mozda jednog dana necu biti, ali snovi su mi itekako bliska stvar. Pala mi je na pamet ideja, prochitavshi tvoj pretposlednji post, da nadjem knjigu i prochitam je. Samo shto ce to morati da pricheka neko vreme jer imam gomilu drugih knjiga za chitanje (chitaj: ispit). Tako da o tom, po tom, ali mi sigurno nece pobeci. U svakom sluchaju, hvala na preporuci :)
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert

Welcom, tebi na usluzi.

Evo, nameravam ti uspeh sa knjigama i ispitom, kakav god bio ... (držim da je svaka osoba ja u nekom "drugom izdanju", pa svima želim što više sreće i radosti, i što manje tuge, boli, patnje ...)

Čitanjem knjiga inače vežbamo prvu pažnju (sposobnost opažanja u budnom stanju), tako da ono uvek donosi dvostruku korist, bez obzira da li se čita iz zadovoljstva ili iz obaveze ...
....

Ono što je zanimljivo u vezi sanjanja jeste Kastanedina tvrdnja da žene u sanjanju nisu izložene opasnostima koje vrebaju muškarce. Muškarce, naime, u svetu sanjanja očekuju brojne zamke od strane neorganskih bića, koja ih mame i zarobljavaju u svom "svetu".
I sam Kastaneda je "tamo" bio zarobljen i tako reći fizički mrtav, pa su ga na jedvite jade spasli don Huan i društvo, pozajmljujući mu vlastitu energiju, dok se vrač koga don Huan naziva "Izazivačem smrti" iz dugotrajnog zarobljeništva izvukao tako što je svoju skupnu tačku premestio u položaj žene i kidnuo im.

I sad, kako god da o tome razmislim, dolazim do zaključka da su neorganska bića iz Kastanedine literature ... žene ... il ... sirene ... :oklagija:

Izgleda da moja namera da nam naša misteriozna gospodarica Namera na ovom topiku konačno otkrije svoja zanosna ... stopala, ... il barem prstiće, ... nije baš po meri Nameri (ne nudim joj, izgleda, pravo ogledalce)...

Zato ću Na (nemalu) meru ovih mojih dosadašnjih besmislica i koještarija na ovom topiku
dodat još koje kilo, tonu, il vagon (kako ko uzme) trica ...

(Malko ću «filozofski» da iskritikujem don Huana, da ne ispadne da ga samo hvalim):

Dakle, don Huan nije rekao niti otkrio neke najviše i najvrednije istine ... koje
se mogu spoznati samo obrtanjem smera opažanja, ... salto-mortalem pažnje unutar skupne tačke, ... osveštavanjem uvira svesti u opažanje, ... poniranjem u stanje ... VAN-ja ...
u samo izvorište Nemog znanja ...

A jedna od tih neizgovorenih istina jeste činjenica da skupna tačka nije samo centar u kome se opažanja skupljaju i interperetiraju, nego je i ujedno i tačka iz koje se energetska zračenja
emituju, iz koje izvire sve što vidimo, čujemo, mislimo, osećamo, želimo, odlučujemo, bukvalno svi «unutrašnji» i «vanjski» sadržaji naše svesti (i podsvesti i nesvesti i besvesti i ...)...

Ova malecka istina vodi nas do malo veće istine koja nam šapuće da je ne samo naše opažanje unutrašnjeg i vanjskog Sveta, nego i samoprepoznavanje u vidu našeg sebstva, sopstva, jastva, ega, čega, ... i sva dešavanja i događanja koja plešu igru «realnosti», uslovljeno Voljom Namere, koja sve pojave u ogledalu naše svesti vodi, proizvodi, osluškuje, smatra i posmatra ... tra ... ...

A ta malo veća istina, vodi nas konačno do one najveće, najvažnije i najskrivenije Istine ...
...
Hmmmm, ... nešto me upravo preseče u pola rečenice ... oštro me upozoravajući da nije još vreme za tu završnu striptiz tačku (kaže: nije se publika dovoljno zagrijala)...

Zato, da ne bi bilo ono čuveno uuuvaaaa ..., ostavićemo smernu gospojicu Istinu ... do grla ... zakopčanu ...