Moje misljenje je da je odlican ali i da je opasan u smislu da se sa njegovih tehnikama covek posebno ne sme igrati. Direktne su. Radio sam tehniku zlatnog svetla, tehniku u kojoj srce svetli kao sunce, tehniku smejanja ujutro i mozda jos nesto. Svaka tehnika ostavlja efekat za maksimum 3 dana sto nije slucaj sa drugim ezotericnim tehnikama izdrugih sistema.
Projekat

A gdje je ona rasprava sa starog kluba vestica?
Nije prenesena ili ju je Sokratovac pobrisao?

Sve u svemu, Oshek mi je simpatičan starček. Radio sam 2-3 godine njegove aktivne meditacije, kundalini plesne, chakra sounds, vipassana i dr.
No kako je moja najveća ljubav zapadni hermetizam, helenizam i drevni Egipat, izgubio sam interes za Oshovo učenje.
No svatko izabire ono što mu u pojedinom trenutku odgovora ili za što ima unutarnju potrebu.
.

Re: Osho

Ja sam neko vreme radio Oshove tehnike. Ne bih ja to, ali mi devojka bila Oshov sanjasin i ista u Oshov centar, pa se odmah i ja tamo nacrtao da vidim da mi neko ne zaore njivicu :bole:
Sve u svemu nemam neko misljenje o tome. Tehnike mi deluju malo... kao zbrda zdola skupljene i nesistematicne.
U svim prodavnicama okultnih drangulija

Zlatna Zora pobediti mora! Najnoviji guslarski epski opus u desetercu o herojskim podvizima Hierusa Gwydiona, ukljucujuci i hitove poput Drma mi se na nemisu cvece, Hiereus Gwydion suta glupavoga lajavog krelca u dupe, Hiereus Gwydion pobedjuje bandu nimfomanki, Das ist Hiereus Gwydion, Hiereus Gwydion ore autostrade uma, Hiereus Gwydion i Vila Zlatnozorka ... Potrazite u svim prodavnicama okultnih drangulija jos danas. Cijena prava sitnica!

Tebi Gw., dakle ništa nije svetlelo kao kArLu? Možda od silne brige da neki paor slučajno ne baci plug tamo gde ne treba, pa onda nisi mogao da budeš opušten.... :bole:

Što se tiče tOšeta, pa nikada me posebno nije privlačio, ne on sam po sebi, nego pre svega zbog krajnje bednog utiska koji su na mene ostavili njegovi fanovi. Naravno, to nije razlog ali stvara odredjenu famu bljutavosti oko njegovog lika i dela. Uostalom, tako je i sa svakim petlićem koji kukurikne, zvao se on Muhamed, Kroli, Isus ili Spasoje Vlajić.... Čitao sam one njegove "... bele oblake", mislim lepo, poetično, ali nemam ja tu šta da tražim.
Sramota je glamur odustajanja od bestidnosti.

Gost wrote:Zato ja sa fanovima nikad posla nisam imao.
Ja radio sve sam.

Zato stavio Direrovu sliku?
Shine! Shine!
The lights of good works shine!
The watch before the city gates...

Osho ZAKON!!! :eat: :dada: :dada: :dada:
Ko je čitao more Oshovih knjiga il ga mrzi il ga bezgranično poštuje.
Nema rituala, ceremonija i sl. pa ko to traži biva razočaran, ali nudi duhovite opaske na more situacija iz svakodnevnog života. Obilje humora. "Lako" štivo sa dubokim porukama.
Što se tiče komuna koje sad rade pod "njegovom firmom" Osho ih je predvideo i za života je rekao da nemaju veze sa njim ("kad jedan slepac vodi drugoga oba upadnu u kanal", ili "ko propoveda bez znanja taj ubija znanje"). Zašto slušati klonove-klonova (da ne kažem :jester: ). Čovek koji je imao i dao mnoge odgovore. Ko hoće da skapira Osha neka pročita neke njegove knjige i sam neka šiba (nikakva škola, pokret, bla bla). Kome je de prakse stalo preporučujem "Meditacija - prva i poslednja slobooda". :meditacija:

"Da li je Buda bio budista?" - budite original jer to i jeste! :mah:

@Gwidion: Gde je taj Osho centar u koji si spominjao?
elem, sto se Osha tice sve manje me odusevljava, mnogo kritikuje i hipotetise, kad bi bilo... i da je...
vremenom sam shvatio da je Gurdjieff zakon za njega

Vagabundo wrote:@Gwidion: Gde je taj Osho centar u koji si spominjao?
elem, sto se Osha tice sve manje me odusevljava, mnogo kritikuje i hipotetise, kad bi bilo... i da je...

Elem, nikad nisam bio suvise fasciniran Oshom, iako se u njegovim predavanjima moze cuti jako dobrih stvari... ali par 'njegovih' tehnika, potpomognutih muzickom podlogom onog Nijemca cije sam ime sad zaboravio, izuzetno su korisne i mogu se upotrebljavati u kontekstu drugih pristupa...
Moje omiljene su tzv. 'kundalini meditacija' te 'nadabrama meditacija'...
Prva se moze izuzetno koristiti kao 'urbani shamanizam' u kontekstu npr. hoodoo rituala po uputama M. Bertiauxa... Druga meditacija se koze koristiti za razne druge varijante, pocevsi od seksualnih praksi sa 'tantrickim' partnerom, pa da individualnih i grupnih devocijskih praksi npr. u kontekstu rituala Mise...
Ostalo me se malo dojmilo... odlazio sam na vikend seminare onog Crnogorca koji je veliki sljedbenik Oshov... radili smo tada razne tehnike, gledali Oshove video snimke i razgovarali... ja sad ovdje u stanu imam desetak DVD discova sa Oshovim predavanjima i samo sam dva ili tri pogledao... jos uvijek nisam siguran da li je on samo inteligentan i mudar covjek koji je od sebe namjerno pravio ludu jer je to bilo OK u to doba 60-ih i 70-ih u USA, ili je on stvarno bio takav.... znaci, obicni lider kulta, koji ce te bez obzira na sve, na kraju okovati u svoj nacin misljenja, i na kraju umjesto 'oslobodjenja' koje prizeljkujes samo jedno ropstvo zamijenis drugim...
Npr. mnogi 'Thelemiti' smatraju da su prihvatanjem Liber AL postali slobodni, jer je jedna od doktrina LIber AL individualna sloboda... 'Every man and every woman is a star..'
Ali umjesto toga oni postanu robovi jedne druge idologije i jednog drugog proroka... neka je obozavanje i cast proroku ljupke zvijezde!
Uglavnom, po mom skromnom misljenju, Osho ima odredjenu upotrebnu vrijednost, no ostace zapamcen kao obicni lider jedne sekte/kulta a nikako kao neko ko je intelektualno, duhovno, kreativno obogatio kulturno/duhovno naslijedje civilizacije...
Every man and every woman is a star.

Zrenjanin, Novi Sad, Bački Petrovac. Isti ljudi cirkulisali, često navraćali i u Novi Sad. Mada mi u Zrenjaninu bila najbolja atmosfera.

Zlatna Zora pobediti mora! Najnoviji guslarski epski opus u desetercu o herojskim podvizima Hierusa Gwydiona, ukljucujuci i hitove poput Drma mi se na nemisu cvece, Hiereus Gwydion suta glupavoga lajavog krelca u dupe, Hiereus Gwydion pobedjuje bandu nimfomanki, Das ist Hiereus Gwydion, Hiereus Gwydion ore autostrade uma, Hiereus Gwydion i Vila Zlatnozorka ... Potrazite u svim prodavnicama okultnih drangulija jos danas. Cijena prava sitnica!

Gwydion wrote:

Zrenjanin, Novi Sad, Bački Petrovac. Isti ljudi cirkulisali, često navraćali i u Novi Sad. Mada mi u Zrenjaninu bila najbolja atmosfera.

jel moguce naci te grupe?
i koliko kosta to planinarenje? :lol:

Vagabundo wrote:
Gwydion wrote:

jel moguce naci te grupe?
i koliko kosta to planinarenje? :lol:

Nema toga skoro 10 godina. Mislim da su se raštrkali po raznim zemljama sveta, a sad centar nije tako lako dobiti. Ova poznanica što je bila u poseti mi je pričala kakve su sve kriterijume uveli za centre, mnogo ozbiljnije nego ranije, uključujući i obavezni test na AIDS na svaka 2 meseca za one koji su u centru.

Tau Elohael wrote:

Elem, nikad nisam bio suvise fasciniran Oshom, iako se u njegovim predavanjima moze cuti jako dobrih stvari... ali par 'njegovih' tehnika, potpomognutih muzickom podlogom onog Nijemca cije sam ime sad zaboravio, izuzetno su korisne i mogu se upotrebljavati u kontekstu drugih pristupa...
Moje omiljene su tzv. 'kundalini meditacija' te 'nadabrama meditacija'...
Prva se moze izuzetno koristiti kao 'urbani shamanizam' u kontekstu npr. hoodoo rituala po uputama M. Bertiauxa... Druga meditacija se koze koristiti za razne druge varijante, pocevsi od seksualnih praksi sa 'tantrickim' partnerom, pa da individualnih i grupnih devocijskih praksi npr. u kontekstu rituala Mise...
Ostalo me se malo dojmilo... odlazio sam na vikend seminare onog Crnogorca koji je veliki sljedbenik Oshov... radili smo tada razne tehnike, gledali Oshove video snimke i razgovarali... ja sad ovdje u stanu imam desetak DVD discova sa Oshovim predavanjima i samo sam dva ili tri pogledao... jos uvijek nisam siguran da li je on samo inteligentan i mudar covjek koji je od sebe namjerno pravio ludu jer je to bilo OK u to doba 60-ih i 70-ih u USA, ili je on stvarno bio takav.... znaci, obicni lider kulta, koji ce te bez obzira na sve, na kraju okovati u svoj nacin misljenja, i na kraju umjesto 'oslobodjenja' koje prizeljkujes samo jedno ropstvo zamijenis drugim...
Npr. mnogi 'Thelemiti' smatraju da su prihvatanjem Liber AL postali slobodni, jer je jedna od doktrina LIber AL individualna sloboda... 'Every man and every woman is a star..'
Ali umjesto toga oni postanu robovi jedne druge idologije i jednog drugog proroka... neka je obozavanje i cast proroku ljupke zvijezde!
Uglavnom, po mom skromnom misljenju, Osho ima odredjenu upotrebnu vrijednost, no ostace zapamcen kao obicni lider jedne sekte/kulta a nikako kao neko ko je intelektualno, duhovno, kreativno obogatio kulturno/duhovno naslijedje civilizacije...

tako je to kad praktikujes neko ucenje mora kvalitet rada da se promeni,
nemoguca je evolucija kroz neku metodu, ako je radis onako kao sve u zivotu...
sto se tice Osha jedino sto sam odusevljen time sto je bio dobar demagog,
a sto se tice metoda dobre su mu jer ih je uzimao iz dobrih izvora,
sad mnogi kazu da ih ne valja mesati...