Duhovna znanja i materijalni problemi

Manje-vise je svima poznata Maslovljeva shema hijerarhije covekovih potreba. Po sredi je koncept po kome je neophodno da budu zadovoljene one nize potrebe da bi se mogle zadovoljiti one vise.
Maslows_hierarchy_of_needs-sh.svg.png

Ovo je samo jedna od shema koja pokusava da objasni neophodan redosled koraka u razvoju coveka. Slicne sheme nalazimo i kod drugih autora a u domenu ezoterije jedna od najpoznatijih shema je ona od Barbare Brenan koja koristi sistem cakri da bi pokazala osnovne covekove potrebe koje moraju biti zadovoljene da bi covek mogao da napreduje duhovno. Tako je prva cakra vezana za fizicko zdravlje i fizicko okruzenje u kom zivimo (stan/kuca), te stanje zdravlja i stanje u kom nam je kuca uticu na prvu cakru i obratno. Stanje u prvoj cakri ce se direktno odraziti na stanje naseg fizickog zdravlja i na nacin na koji se ophodimo prema fizickim predmetima u svom okruzenju. Druga cakra je vezana za nas odnos prema sebi, zadovoljstvo i emocije, treca za nas logicki um, cetvrta za odnose sa drugima, peta za samoizrazavanje, sesta i sedma za razlicite nivoe duhovnosti. Slicno kao i kod Maslova, oni visi nivoi (duhovni) ne mogu biti stabilni ukoliko ovi nizi nivoi nisu u dobrom stanju.

Ono sto je nezgodno u celoj situaciji je to da covek moze da ignorise nize nivoe i radi vrlo visoke duhovne prakse i da ima razna duhovna iskustva. To moze dovesti do neke vrste konstantnog bezanja iz materijalnog u duhovni svet, a posledica toga je da je covek 'odzemljen', da 'nije ovde' i shodno tome materijalni deo zivota mu je u ozbiljnim problemima.

Ovaj rascep se moze resiti lakse nego sto izgleda. Uopste se ne radi o tome da su ljudi skloni duhovnosti 'prirodno' netalentovani za materijalne stvari. Radi se samo o tome da kada biraju duhovne prakse koje ce raditi, mnogi 'duhovnjaci' teze da biraju samo prakse koje ciljaju na najvise duhovne ciljeve, odmah. Medjutim kada se malo bolje pogledaju zapadne i istocne duhovne skole, vecina njih ima 'resenja' za vrlo konkretne probleme na nizim nivoima covekovih potreba. U hindu sistemu nalazimo mnostvo resenja koja se ticu zdravlja, odnosa sa ljudima, fizicke snage, prostora u kom zivimo, finansijskih problema - kroz tantru, Djotis, Vastu, itd. U kineskom sistemu takodje imamo QiGong i slicne prakse, Feng Shui, makrobiotiku, dok u zapadnim okultnim sistemima imamo prizive, zazive, talismane, zapadnu astrologiju, radiesteziju - sve sto omogucava da se sve potrebe na nizim nivoima skale regulisu u znacajnoj meri.

Nasa spiritualna scena boluje od nedostatka konkretnosti. Duhovni zivot kao da nema nikakve veze sa materijalnim zivotom. Kako se ko uhvati duhovnih praksi, gadja one high-level prakse. Kako se koja grupa okupi bavi se svim mogucim duhovnim aspiracijama i fenomenima osim onim koji se ticu konkretnih problema/ciljeva clanova grupe. Nije bitno koleno koje boli, neplaceni dugovi provajderu, odnos sa rodjacima ili kriza na poslu. Bitan je Samadhi. Bitno je da se kanalise ucenje, nadje Sveti Gral, dekodira skrivena kabalisticka formula.

Cinjenica je da je lakse teziti ka 'visim' spiritualnim postignucima jer su dovoljno daleko (a cesto i dovoljno apstraktna) da ne mozemo meriti napredovanje. Tako se nikada necemo suociti da stagnacijom. U beskraju je svaka tacka sredina, uvek mozemo reci da smo presli pola puta. Medjutim primena duhovnih metoda na konkretne probleme materijalnog nivoa - svakodnevnog zivota - nas stavlja na ozbiljan test: da li dovoljno vezbamo? Gde su nam rezultati? Napredujemo li? Sta smo tacno postigli u poslednjih godinu dana?

U knjizi The True Source of Healing, Tenzin Wangyal Rinpoche pise:

72613703_2457204804538429_7075981430731309056_n.jpg

U uvodu za Vudu-gnosticki prirucnik Majkl Bertio pise o resavanju problema svakodnevnog zivota. On ide cak dotle da kaze da je to cilj gnostickih ucenja. Isti koncept vazi za vecinu magijskih i ezotericnih skola:

Untitled.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Citiraću Brehta..."

-Bane Trifunović

Re: Duhovna znanja i materijalni problemi

"Ono sto je nezgodno u celoj situaciji je to da covek moze da ignorise nize nivoe i radi vrlo visoke duhovne prakse i da ima razna duhovna iskustva. To moze dovesti do neke vrste konstantnog bezanja iz materijalnog u duhovni svet, a posledica toga je da je covek 'odzemljen', da 'nije ovde' i shodno tome materijalni deo zivota mu je u ozbiljnim problemima."
Uprkos toga sto se sasvim slazem s tvojim postom, i to jeste jedan cest problem: da ljudi u ezoteriji pokusavaju naci ne resenje, vec beg od problema, ipak bih bacio svetlo na dve stvari npr. obe spomenute u gornjem citatu...
Naime, ne bih se slozio s tim da "radi vrlo visoke duhovne prakse" jer ti koji koriste te tzv. duhovne sisteme za beg od stvarnosti, nisu de facto u stanju da rade vrlo visoke prakse. Oni se vecinom vrte u sferi pocetnickih, jednostavnih praksi, a i onda kad tvrde ili misle da rade tzv. visoke prakse, cesto je u pitanju njihova fantazija... Oni nisu sposobni da proizvode efekat, a kada se jednom predje jedna odredjena donja granica, jedini efekat za koji su sposobni jeste zamisljeni, izmisljeni efekat... to su oni okultisti koji su puni vizija i astralnih dozivljaja a nisu sposobni da nadju i rade bilo kakav najbazicniji posao na fizickom planu npr.
Drugo, odzemljenost ne mora biti prepreka resavanju svakodnevnih problema, zavisi samo koliko je covek sposoban da funkcionise dok je eksterioriziran u odnosu na svakodnevnu realnost... Svaka "odzemljenost" je jedan vid eksteriorizacije.
A najbitnije je u svemu, i najproblematicnije, rec "problem". Nesto sto je meni problem, ne mora biti za drugog i obratno. Ne mislim da je definisanje problema dobar put za postavljanje standarda. Pre neke realno merljive fizicke stvari: koliko je neko nezavisan u zivotu, slobodan u materijalnom smislu? kako zaradjuje za zivot, ili obezbedjuje ono sto mu je potrebno za zivot? koliko je kreativan, ima dobrih i primenjivih ideja itd? kakav je necji odnos s drugima, kako komunicira, koliko prijatelja ima? ima li stabilnu ljubavnu vezu, partnera, porodicu i sl. ili ne? kakvo mu je zdravstveno stanje? kakvog je raspolozenja?
Covek kojem dobro ide u zivotu ima puno problema! Stanje bez problema sanjaju samo oni koji su suvise optereceni problemima da zele da ih se oslobode... Sposoban covek je ok sa problemima, i bavi se njima i resava ih, i sto ih vise ima, to bolje, jer ima sto vise da ih resi i oseca se bolje :) Sta je zavrsni fenomen Kliring nivoa 1? Da covek nije opterecen problemima, i da prepoznaje njihov uzrok, NE da ih se oslobodi, i da vise _nema_ problema! Problemi su OK :)
Ako slucajno lici kao da je moj post neka opozicija tvom, nije, cilj mi je dodatno pojasnjenje iz mog ugla, ako sam uspeo uopste... ;)
Every man and every woman is a star.

Tau Elohael wrote:
Tue Nov 12, 2019 11:23
Uprkos toga sto se sasvim slazem s tvojim postom, i to jeste jedan cest problem: da ljudi u ezoteriji pokusavaju naci ne resenje, vec beg od problema, ipak bih bacio svetlo na dve stvari npr. obe spomenute u gornjem citatu...
Naime, ne bih se slozio s tim da "radi vrlo visoke duhovne prakse" jer ti koji koriste te tzv. duhovne sisteme za beg od stvarnosti, nisu de facto u stanju da rade vrlo visoke prakse. Oni se vecinom vrte u sferi pocetnickih, jednostavnih praksi, a i onda kad tvrde ili misle da rade tzv. visoke prakse, cesto je u pitanju njihova fantazija... Oni nisu sposobni da proizvode efekat, a kada se jednom predje jedna odredjena donja granica, jedini efekat za koji su sposobni jeste zamisljeni, izmisljeni efekat... to su oni okultisti koji su puni vizija i astralnih dozivljaja a nisu sposobni da nadju i rade bilo kakav najbazicniji posao na fizickom planu npr.
Slazem se, zapravo.
Drugo, odzemljenost ne mora biti prepreka resavanju svakodnevnih problema, zavisi samo koliko je covek sposoban da funkcionise dok je eksterioriziran u odnosu na svakodnevnu realnost... Svaka "odzemljenost" je jedan vid eksteriorizacije.
Ovo mi bas nije najjasnije. Odzemljenost se u nekim sistemima bas prepoznaje po nesposobnosti coveka da barata prakticnim stvarima i cesta zakucanost u apstrakciji i u duhovnim idejama. Jedan od razloga zbog kog kineski sistemi insistiraju na uzemljenju, pa i neke znacajne skole bioenergije, je upravo u tome. Odzemljenost se povezuje sa time da je energija uglavnom grupisana u gornjim cakrama dok su donje slabe, pa shodno tome manjka uzemljenost, prakticnost, sprovodjenje ideja u delo. Ne znam sta je tacno eksteriorizacija, ali kad sam govorio o odzemljenosti, mislio sam na ovo.
A najbitnije je u svemu, i najproblematicnije, rec "problem". Nesto sto je meni problem, ne mora biti za drugog i obratno. Ne mislim da je definisanje problema dobar put za postavljanje standarda. Pre neke realno merljive fizicke stvari: koliko je neko nezavisan u zivotu, slobodan u materijalnom smislu? kako zaradjuje za zivot, ili obezbedjuje ono sto mu je potrebno za zivot? koliko je kreativan, ima dobrih i primenjivih ideja itd? kakav je necji odnos s drugima, kako komunicira, koliko prijatelja ima? ima li stabilnu ljubavnu vezu, partnera, porodicu i sl. ili ne? kakvo mu je zdravstveno stanje? kakvog je raspolozenja?
Covek kojem dobro ide u zivotu ima puno problema! Stanje bez problema sanjaju samo oni koji su suvise optereceni problemima da zele da ih se oslobode... Sposoban covek je ok sa problemima, i bavi se njima i resava ih, i sto ih vise ima, to bolje, jer ima sto vise da ih resi i oseca se bolje :) Sta je zavrsni fenomen Kliring nivoa 1? Da covek nije opterecen problemima, i da prepoznaje njihov uzrok, NE da ih se oslobodi, i da vise _nema_ problema! Problemi su OK :)
Ja bih radije kandidovao parolu: Covek kojem dobro ide u zivotu ima puno resenih problema.
"Citiraću Brehta..."

-Bane Trifunović

kArLo wrote:
Tue Nov 12, 2019 22:50
Ja bih radije kandidovao parolu: Covek kojem dobro ide u zivotu ima puno resenih problema.
To je samo varijacija na "nema problema" ;)
Ono sto potenciram jeste da je stanje bez problema nemoguce... To bi znacilo da je covek mrtav ili na neki nacin iskljucen iz zivota.
Ali opet se vracamo na definicije reci, jasno mi je da ti govoris iz svog shvatanja reci "problem" a ja iz svog... da digresiram malo, zanimljivo je:
Da li vidite koliko je komunikacija delikatna i postavlja se pitanje koliko je cak uopste moguca? Prvo, treba zaista dobro razumeti formulu komunikacije datu u Sci Aksiomu 28: Komunikacija je misao i aktivnost odašiljanja impulsa ili čestice iz uzročne tačke, preko određene razdaljine, do tačke primaoca, sa namjerom da se u tački primaoca stvori dupliciranje (duplikat) i razumijevanje onoga što je odaslato iz uzročne tačke.
Dobro razmotrite svaki elemenat ove formule i uslove koji moraju biti ispunjeni da bi _zaista_ na kraju doslo do istinskog razumevanja.
Trenutno stanje naseg kontakta sa drugima i okolinom, stanje nase svesnosti i nivo naseg razumevanja, u velikom procentu ne odgovara stvarnosti! Ovo je delom ono na sta je Buda mislio kad je rekao da je sve iluzija.
Zato je uspostava _istinskog_ ciklusa komunikacije sredstvo za prosvetljenje, kliring i razvoj svesnosti! Da se prava komunikacija vec sada odvija, onda ne bi bilo moguce koristiti je kao tehniku, kapirate? Ne bi nista postigli.
Prepoznati da vec sada _nismo dovoljno svesni_, i da _nismo u potpunoj komunikaciji_ i _znati da ne znamo_ su osnovni uslovi da bi uopste mogli poceti rad na razvoju!
Zato su TR vezbe _osnovne_ vezbe licnog rasta, i bez njih nista drugo _nema smisla_. Ovo je istina, sta da radim, ne mogu da vam ne kazem. Dzaba vam svi rituali, tehnike meditacije itd. ako ne naucite, razumete i ne primenite komunikaciju prvo kroz TR vezbe pa onda dalje kroz kliring i dijade.
Cak i onda kada se kroz druge metode, stare skole i sl. ostvare rezultati, to je zato sto se nekako desilo da se neki od elemanata gornje formule ispune.
Izuzetak je sahaj yoga, koja je toliko retka i nema ko da je poducava, da je prakticno nepoznata. I jeste.
Mozemo debatovati i diskutovati do beskraja, ali sustina je sadrzana u gornjem i to je jbg istina, dzaba da budem "fin", "pristojan", "tolerantan", prihvatam druge itd. kad je jednostavno tako kako jeste.
Ili cete da primenite formulu ili necete.
Mislim da jedan broj ljudi zbunjuje to da ta formula nije bila tako jasno opisana i otkrivena pre XX veka. Pa isto tako su se u jednom trenutku desile i duhovne revolucije ranije, pojavili su se neki ucitelji i poceli poducavati nesto sto je zbunjivalo javnost jer je bilo novo, a mi na to danas gledamo kao na "potvrdjenu tradiciju". Blagoslov je da zivimo u vremenima novog svitanja kad smo dobili nova znanja i otkrovenja koja nisu bila dostupna generacijama pre nas.
Zamislite nekoga ko je npr. bio na nekom Budinom predavanju i onda ustao i otisao, jer mu to sto je Shakyamuni govorio nije pasalo, nije mu se uklapalo u sliku koju je on vec brizljivo izgradio, i otisao govoreci mozda nesto tipa "ma nije to moja staza" ili sl? Mozda to i jeste istina, ali propustio je priliku da nauci nesto novo u duhu tog vremena sto bi ga odvelo mnogo dalje nego sto moze i da pretpostavi. A danas imamo ljude koji bi svu imovinu dali da mogu da sednu sa Budom i prisustvuju tom predavanju :)
Every man and every woman is a star.