IBM

1
Iskustvo blisko smrti ? Mnogo je pisano na ovu temu i uglavnom su price ljudi koji su to doziveli indenticne. Postavljene su i razne torije , a najcesca je da mozak u takvim stanjima proizvodi halucinacije. Medjutim ovde se postavlja prvo pitanje : od kuda indenticne halucinacije kod raznih ljudi , razlicitih kultura i religija ?! Zar ne bi bilo logicno da mozak 'emituje' halucinacije koje proizilaze iz kulturoloskog i religioznog obrasca , odnosno ono sto mu je poznato i usadjeno kao informacija ? Drugo , utvrdjeno je da EEG kod ljudi u takvim stanjima pokazuje odsustvo mozdane aktivnosti , dok je pri halucinacijama mozdana aktivnost izrazita.

Zasto ovo pisem? Trazim odgovore na slicno licno iskustvo.

Re: IBM

4
Medjutim ovde se postavlja prvo pitanje : od kuda indenticne halucinacije kod raznih ljudi , razlicitih kultura i religija ?! Zar ne bi bilo logicno da mozak 'emituje' halucinacije koje proizilaze iz kulturoloskog i religioznog obrasca , odnosno ono sto mu je poznato i usadjeno kao informacija ?

Mene interesuje gde da nađem referencu za ovo?
Image

ntsn nfr ntr

Egiptologija je HIV okultizma.

5
Iskustva bliska smrti ( objasnjenje termina ) – Ekstra-senzorne trans-personalne komu- nikacije u dobro dokumentovanim prelaznim/izmenjenim stanjima kliničke smrti, sa van-telesnim opserviranjem sopstvenog tela, brzim prolaskom svesti kroz neki tunel, suočavanjem sa spiritualnim arhetipovima osnivača sopstvene religijske tradicije, brzom retrospektivom čitavog proživlje-nog života... i konačnim povratkom svesti natrag u telo jer još nije nastupilo vreme za konačno umiranje.
.............................................................................................................................

Pocetak

Mnogi ljudi koji su iskusili IBS, kazu da se u pocetku osjecaju zbunjeno, jer im se dogadja da sad odjednom vide sami svoje telo kako lezi na podu ili krevetu, a oni lebde po sobi pitajuci se sta im se dogodilo. Bol koji je izazvao IBS, odjednom nestaje i u najvecem broju slucajeva nastupaju osjecaji lagodnosti i mira. Tada oni pokusavaju da stupe u kontakt sa ljudima koji se nalaze u blizini, i naravno, niko ih ne cuje i ne vidi. Kada osoba shvati da je niko ne cuje, onda obicno u njoj pocinje da raste osjecaj licnosti. Ljudi shvataju svoju duhovnu prirodu, i prozimaju se visim stepenom svijesti.
IBS-ovci kazu da se tada nalaze u nekom drugom telu, koje opisuju kao tijelo od energije, ili kao neki oblak pun boja. To tijelo je potpuno zdravo, bez obzira na to da li je prethodno fizicko tijelo bilo na ma koji nacin povredjeno ili nije.

Tunelovanje,Svjetlosno bice i retrospektiva zivota

Kratko posle, dolazi i saznanje da smo mrtvi. Cesta je pojava koja slijedi otvaranje tunela, u koji bivamo uvuceni. Tunel je mracan, a na kraju se nazire svetlost. "Ljudi od svetlosti" dolaze da nas sacekaju na kraju tunela i ispune nas ljubavlju. Mnogi IBS-ovci su opisali svetlost kojom zrace ova bica, kao jaku i toplu, ali potpuno neskodljivu oku. Ovi ljudi od svetlosti su tu da bi nas polako privikli na ono sto nam se desilo, i najcesce su to nasi preminuli rodjaci i prijatelji. Oni komuniciraju sa nama telepatski, i ostvareno je potpuno obostrano razumevanje, a mi se ponovo osjecamo prijatno u njihovom drustvu.

Ono sto mnogo IBS-ovaca oseti posle, je prisustvo Bica od Svetlosti. To je bice sacinjeno potpuno od svetla, koje zraci vrhunskom ljubavlju i razumevanjem. Pojavljuje se svima, nevjernicima isto kao i vjernicima, i svetlost kojom zraci iako je vrlo jaka potpuno je prijatna, i ne smeta nasim ocima. Mnogi IBS-ovci su doziveli to bice kao Boga ili Isusa.

Ovo sve pomaze osobi da shvati, da su dvije najvaznije stvari kojima ona mora da tezi ljubav i znanje. Osobe koje su imale IBS, postaju zato mnogo vise ispunjene ljubavlju i zeljom za ucenjem.

Ostala IBS

Nekim IBS-ovcima, desava se da umjesto da udju u tunel, pocnu da se penju ka nebu. Neka sila ih odvlaci daleko u visinu... Mnogima se umesto ovoga dogadja da jednostavno ostanu u realnom prostoru i vremenu. Posmatraju sami sebe, i sve sto se desava u okolini, sve razgovore i vide sve ljude koji su prisutni, ali ne mogu da budu vidjeni (osim od strane rijetko vidovitih osoba). Ali posto se vrate u zivot, potpuno tacno ponavljaju sve razgovore i dogadjaje koji su se desili dok su bili mrtvi.

Sasvim drugaciji tok iskustva imaju IBS-ovci samoubice. Posto su pokusali sami sebi da oduzmu zivot, kao najveci poklon koji je dat od Boga, sada oni sagledavaju svoje posledice. Celo iskustvo je strasno, praceno je osjecanjima straha i praznine, i navodi samoubice da posto se vrate u zivot na Zemlji potpuno promene svoje razmisljanje o zivotu.

Postoje i IBS koja su opisana kao "odlazak u pakao", i verovatno su ona vezana za samoubistva. U njima IBS-ovci tvrde da su se obreli u paklu, i da su ih pratila osecanja nelagodnosti, straha i mraka. Mnogi tvrde da su se susreli sa Demonima, ili slicnim zilm bicima koja su vezana za pakao. Ovakva iskustva su, medjutim, veoma rijetka, i u statistici su zanemarljiva karakteristika IBS. U svom cuvenom delu "Svetlost s one strane zivota", Rejmond Mudi kaze da je samo 0.3% ispitanih IBS-ovaca dozivelo "pakleno" iskustvo blisko smrti.

Fenomen "Sjecanje na buducnost" takodje je rijedak u IBS, ali svakako vrlo zanimljiv. Dogodi se da prilikom IBS, osoba ponese sa sobom nazad u zivot i neka sjecanja koja su vezana za zivot koji tek predstoji, tj. za buducnost. Kenet Ring, jedan od istrazivaca IBS, zabiljezio je slucaj jednog desetogodisnjaka koji je iskusio IBS u toku operacije 1941.godine. Kada se vratio u zivot, jasno je u sebi imao nekoliko sjecanja, ukljucujuci i sjecanje na sopstvenu smrt (datum i okolnosti pod kojima ce umreti, tj. vec je umro!). Ostala sjecanja su bila da ce se ozeniti sa 28 godine, i da ce imati dva muska djeteta. Nosio je sjecanje na jedan trenutak u kome on sjedi u svojoj buducoj kuci, i cita knjigu zavaljen u fotelju, i posmatra svoju djecu kako se igraju na podu. Osecao i prisustvo neceg cudnog na zidu te sobe.

Kada je jednom prilikom 1968. godine sedeci u fotelji citao knjigu, i bacio pogled na pod gde su se igrala njegova deca, sjetio se jasno da je to taj trenutak iz iskustva 1941. Pogledao je na zid u sobi, i video "zagonetan" predmet - klima uredjaj koji izduvava zagrijan vazduh. 1941. takvi uredjaji nisu ni postojali, ili su bar bili nepoznati jednom desetogodisnjem decaku, i otuda potice osecaj prisustva zagonetne sprave na zidu!

Dakle u IBS ljudi mogu da dobiju prikaz buducnosti. Ali da li oni tu buducnost mogu da izmjene? Da li ako vi vidite svoju smrt, recimo u avionskoj nesreci, mozete da je izbjegnete prosto tako sto nikada necete ulaziti u avion?

IBS kao halucinacije

U nizu teorija kojima su ljudi pokusavali da objasne fenomen IBS, uvek je bila prisutna teorija o IBS kao jednoj vrsti halucinacije. Pogledajmo o cemu se radi. Dakle, cijeli svijet oko nas predstavljen nam je u fizickom telu jednim slozenim sistemom primanja nadrazaja. Nadrazaj nastaje u prostoru, i prenosi se kroz njega do nasih cula, a odatle se prenosi u mozak gde mi dobijamo informaciju. Teorija o IBS kao o halucinaciji, tj. o IBS kao o iskusavanju neceg nepostojeceg i nestvarnog, podstaknuta je tvrdnjom da u teskoj zdravstvenoj situaciji u kojoj se nadju IBS-ovci, dolazi do ozbiljnih poremecaja u radu mozga sto rezultira time da osoba pocinje da dobija halucinacije. Prema ovoj teoriji, IBS nije nista vise nego dusevno oboljenje, ili psiho - poremecaj, lazna slika koju nam daje nasa podsvest u stanju u kome nam je mozak "ostecen".

Ova teorija je oborena onda kada je primeceno da osobe sa iskustvima "na ivici zivota" imaju ravne linije EEG-a. Ukratko, elektroencefalograf je masina koja crta elektroencefalogram tj. grafik elektricne aktivnosti ljudskog mozga tj. EEG. Ova aktivnost postoji uvek kada je mozak zaposlen regulacijom nekih radnji u telu, npr. govorenjem, razmisljanjem, sanjanjem.. pa i haluciniranjem. Grafik ove aktivnosti je jedna neprekidna linija sto se dize i spusta u skladu sa aktivnoscu mozga. Ako aktivnosti nema, grafik je obicna prava linija. U mnogim zemljama se danas ravan EEG smatra po zakonu dokazom da je osoba mrtva.

S obzirom da su ljekari zapazili da je EEG IBS-ovaca ravan, to znaci da mozak nema nikakvu aktivnost pa i da osoba niti sanja niti halucinira, vec je tehnicki receno "mrtva" i njena svijest vise nije u kontaktu sa mozgom fizickog tijela. Dakle, to je jedan od dokaza da IBS nisu snovi i halucinacije.

Ali zaboravimo i na EEG, za trenutak. Tada bi mogli da kazemo da su pojava tunela, ljudi i bica od svetlosti, davno umrlih prijatelja i rodjaka i slicno, samo halucinacija - igra nase podsvijesti. Ali neki IBS za vreme iskustva borave u okolini svoga tijela u realnom vremenu, i tacno vide i cuju sve sto se dogadja oko njih. Neki vide cak i zbivanja na susjednim ulicama i slicno, i kada se vrate u zivot, sve to pricaju prisutnim osobama sa zapanjujucom tacnoscu! To tesko moze da bude neka halucinacija. Naprotiv, to je svjesno prisustvovanje dogadjajima u fizickom svetu van rodjenog tela.

istrazivac IBS , Rejmond Mudi
Last edited by Guest on Thu Dec 25, 2008 10:52, edited 1 time in total.

6
Setperibsen wrote:
Medjutim ovde se postavlja prvo pitanje : od kuda indenticne halucinacije kod raznih ljudi , razlicitih kultura i religija ?! Zar ne bi bilo logicno da mozak 'emituje' halucinacije koje proizilaze iz kulturoloskog i religioznog obrasca , odnosno ono sto mu je poznato i usadjeno kao informacija ?

Mene interesuje gde da nađem referencu za ovo?

Iskreno bih ti rekla svugde gde je o tome pisano , iz iskustva onih koji su doziveli i sl.
Ali ne mogu ti preporuciti ni jednog autora i tvrditi kako je i autoritet po tom pitanju .
Jer sve sto je u domenu van fizickog , opipljivog moze da bude tako , a i ne mora.
Tako da nemam pravi odgovor na tvoje pitanje . :oops:

7
Moje licno iskustvo je da sam u takvom stanju prvo napustila svoje telo i posmatrala sve sta se desava , pokusala da uspostavim kontakt sa ljudima okolo , zatim sam napustila tu ravan i "pojurila' ogromnom brzinom kroz , nazovimo tunel ( jer nije bas tako ali je najslicnija definicija) i sretala bica od svetlosti. Bilo mi je neizmerno lepo i iznenada je to putovanje prekinuto i sa veliko tugom i besom sam probudjena u svom telu. To je najkraci opis i nisam jednom imala to iskustvo . Zadnji put sam samo izasla iz fizickog tela , bez "putovanja tunelom". Ja znam da ovo zvuci kao pretrivanje ,da je tesko objasniti takva stanja i da me mogu sigurno razumeti oni koji su imali takvo iskustvo , a retko i oni koji ga nisu doziveli. Ja u stvari trazim odgovore -dali je to proizvod neke hemijske reakcije u mozgu kada je covek u takvom stanju ili je to stvaran dogadjaj. Nisam bas sigurna ni u jedno ni u drugo. Zelim biti racionalna ali neke stvari se ne mogu racionalno definisati .