Re: maca

Drži je kod sebe, i spremi se na višenedeljni trud i napor, nespavanje, ali ako isteraš do kraja, car si.

Mačka je prirodno živo biće, prepuno energije, radoznalo i sl. a ako je kao ta tvoja prerano odvojena od majke, onda joj je potrebna pažnja, ljubav, nežnost i trpeljivost. Dakle, iz prakse, ali važi samo kada si sam, to jest, kada je samo ti vaspitavaš i niko te ne minira:

Obavezno joj posveti najmanje jedan sat dnevno, treniraj je, bacaj naokolo, prevrći po rukama, kotrljaj, valjaj se sa njom po podu. Isto tako, bar polovinu tog vremena posveti vrlo nežnom maženju, a posebno je češkaj između lopatica, i uzbrdo prema glavi pa sve do između očiju. Četkaj je, timari, nađi neku blago mokru krpu ili sunđer pa je čisti njom, jer je to zamena za mačje lizanje. Zbog toga će da te obožava.

Tvrdo: odredi tačke na kojima ne sme da ima pristup. Dozvoli joj trećinu kreveta, vidi gde joj se posebno dopada pa joj to dozvoli, ali vizualiziraj jasnu granicu koju ne sme da pređe. Dok si budan, klapi je nemilosrdno kad god pređe granicu, ili kada se popne na neki sto ili nešto što si odredio kao zabranjenu teritoriju. A kada spavaš, e tu moraš da budeš vrlo lukav. Napravi se da spavaš, mačke umeju veoma dobro da prepoznaju foliranje, moraš da budeš veoma uverljiv sa promenom načina disanja (što će reći da otkriješ kako dišeš kada spavaš pa da umeš da foliraš). E onda, kada ona vidi da si zaspao, ti sačekaj momenat kada krene da se prišunja preko granice pa vizualiziraj naglo dizanje vatrenog zida između tebe i nje po toj granici. Ako radi, onda je reakcija nedvosmislena. Budi domišljat, zamisli razne užase. Maši novinama iznad njene glave, obavezno, toga se jezivo plaše.

I najbitnije. Doslednost, doslednost, doslednost.
Shine! Shine!
The lights of good works shine!
The watch before the city gates...

ARTHuR wrote:Obavezno joj posveti najmanje jedan sat dnevno, treniraj je, bacaj naokolo, prevrći po rukama, kotrljaj, valjaj se sa njom po podu. Isto tako, bar polovinu tog vremena posveti vrlo nežnom maženju, a posebno je češkaj između lopatica, i uzbrdo prema glavi pa sve do između očiju. Četkaj je, timari, nađi neku blago mokru krpu ili sunđer pa je čisti njom, jer je to zamena za mačje lizanje. Zbog toga će da te obožava.

Ne! Nikako da je baca i kotrlja, nemoj da radiš ništa što još više izaziva takvo njeno ponašanje grickanje i sl. osim ako ne želiš da bude takva i kada sasvim odraste. Znači ako se još neko osim tebe igra sa njom i tako zeza je tipa izmacinje ruku a ona trči za njom i grize je i tako to, reci im da to ne rade ili ih bar spreči nekako. Mazi je smireno i polako, i ne daj joj da te grize. Kad krene da te grize ti nemoj da je maziš, prestani, pa onda kasnije ponovo.

Drži je kod sebe, i spremi se na višenedeljni trud i napor, nespavanje, ali ako isteraš do kraja, car si.

Zasto mi se cini da i ona slicno razmislja? Isteravanje do kraja izgleda mi samo kao privikavanje na macinu samovolju, tvrdoglavost i teror slobodne volje koja je, po nekom kosmickom zakonu, superiorna nad bednim ljudima.

Dakle, iz prakse, ali važi samo kada si sam, to jest, kada je samo ti vaspitavaš i niko te ne minira

Maca jeste izlozena razlicitim uticajima. Vecinu dana, priznajem, ne provodi sa mnom. Ali mene izgleda dozivljava kao mamu i trazi da sisa kada je sa mnom, izbalavi me skroz. Ludilo... Koliko "vaspitavnje" macke uopste ima smisla, pitam se.

Obavezno joj posveti najmanje jedan sat dnevno, treniraj je, bacaj naokolo, prevrći po rukama, kotrljaj, valjaj se sa njom po podu.

Ih, mozemo tako i ceo dan. Ionako skace svima pod noge, uplice se i bacaka sama od sebe, nadje nesto da juri i zaskace. Problem je sledece...

Isto tako, bar polovinu tog vremena posveti vrlo nežnom maženju

Ne znam zasto, ali jako je divlja i agresivna, i retko dozvoljava nezno mazenje. Jednostavno, previse je uznemirena i GRIZE. Prokleto jako i cesto GRIZE.

posebno je češkaj između lopatica, i uzbrdo prema glavi pa sve do između očiju. Četkaj je, timari, nađi neku blago mokru krpu ili sunđer pa je čisti njom, jer je to zamena za mačje lizanje. Zbog toga će da te obožava.

Kada smo je cistili od parazita spolja, bilo je pravo mucenje. Mozda zato sto je samo sredstvo relativno jako i agresivno... UZgred, primecijem da se povremeno cese, da li to znaci da ima jos neke parazite spolja ili prosto reakcija na prasinu ili nesto, jer se zavlaci svuda po kuci?

Tvrdo: odredi tačke na kojima ne sme da ima pristup. Dozvoli joj trećinu kreveta, vidi gde joj se posebno dopada pa joj to dozvoli, ali vizualiziraj jasnu granicu koju ne sme da pređe. Dok si budan, klapi je nemilosrdno kad god pređe granicu, ili kada se popne na neki sto ili nešto što si odredio kao zabranjenu teritoriju. A kada spavaš, e tu moraš da budeš vrlo lukav. Napravi se da spavaš, mačke umeju veoma dobro da prepoznaju foliranje, moraš da budeš veoma uverljiv sa promenom načina disanja (što će reći da otkriješ kako dišeš kada spavaš pa da umeš da foliraš). E onda, kada ona vidi da si zaspao, ti sačekaj momenat kada krene da se prišunja preko granice pa vizualiziraj naglo dizanje vatrenog zida između tebe i nje po toj granici. Ako radi, onda je reakcija nedvosmislena. Budi domišljat, zamisli razne užase. Maši novinama iznad njene glave, obavezno, toga se jezivo plaše.

Astralni rat? Ok, SHE asked for it... (zamislja copor pasa kako razjareno juri ka njoj. maca pomera glavicu u stranu, mirno prilazi i seda mi na glavu, nameravajuci tu da odrema kojih sat vremena).

Ne! Nikako da je baca i kotrlja, nemoj da radiš ništa što još više izaziva takvo njeno ponašanje grickanje i sl. osim ako ne želiš da bude takva i kada sasvim odraste. Znači ako se još neko osim tebe igra sa njom i tako zeza je tipa izmacinje ruku a ona trči za njom i grize je i tako to, reci im da to ne rade ili ih bar spreči nekako. Mazi je smireno i polako, i ne daj joj da te grize. Kad krene da te grize ti nemoj da je maziš, prestani, pa onda kasnije ponovo.

Imam utisak da joj je za "mentalni razvoj" potrebno i jedno i drugo, ali ova mojaje negde pogresno skrenula kod albukerkija i sada se bacaka non stop. Kako da joj tacno ne dam da me grize? Jednostavno ne dozvoljava da je mazim smireno i polako. Sto je cudno, s obzirom da je zenska maca.
fejk it til ju mejk it

Pa tvojoj očigledno ne fali bacakanje i griženje tako da treba da napraviš ravnotežu i da je smiriš. Probaj da je maziš polako, ignoriši njeno grizenje mazi je po glavi, cim krene da te grize ili kad te ugrize ti skloni ruku i prestani da je maziš, i pomeri se uopšte iz njenog vidokruga. Posle nekog vremena dođi da je maziš ponovo, i ista stvar, sve dok se ne smiri.

sokrat wrote:Navikao sam je nekako na pesak, ali sta raditi ako je maca nemirna? Suvise grize i ne dozvoljava nikome da je pomazi. Takva je bila od prvog dana, cini mi se da se sada samo jos pogorsalo. Mozda je takva samo dok joj rastu zubi? Prilicno je problematicno, grize i igracke, ali vise voli da grize ljude izgleda. U pocetku je spavala sa mnom, morao da joj napravim mesto za spavanje u hodniku jer ne mogu da spavam od nje, skace mi na krevet i hoce da se igra dok spavam, i tako sto puta iako je ja odlucno sklanjam. Ne podnosi da bude sama, mjauce i grebe po vratima. Ne znam da li ce je to proci kasnije i da li je to problem samo dok je mala. Moji vrse pritisak na mene da je udomim jer ne mogu vise da je podnesu. Deluje fino i zdravo, bila je dva puta kod veterinara, ocistili smo je od parazita i vakcinisali, dobro jede i dosta je vec porasla. Inace rasa je americka tigrasta dugodlaka...

Proći će! Nemoj da praviš grešku koja je napravljena s mojom mačkom. Nju je neka nesrećnica zatvarala u kupatilo zato što joj je smetalo što mače skače i igra se dok ona spava. Na silu ju je mazila kad se njoj prohte, a odgurivala kad joj se neće. Metka se nikad nije oslobodila straha od ruku, kombinacije agora- i klaustrofobije. Nepoverljivosti uopšte. :((

Nema ničeg slađeg od mačije igre. Ako spiš, samo nastavi da spiš. Neće ti ona ništa. I ti sigurno treskaš i lupaš dok ona drema. Kako ona samo žmirne i nastavi da kunta znajući da si to samo ti, njen drugar, koji nešto radi - tako reaguj i ti. Smiriće se za par meseci, pa će da ti nedostaje živahnost.

Mazi je kad ti ona priđe, a ne kad ti hoćeš. Igraj se kad te pozove na igru.

Kad se čuje neki zvuk, ili neko nov uđe u sobu, obavezno ostvari eye-contact, da bi ona znala da je sigurna.

Neke mačke su naprosto manje maze od drugih. To što ima manje fizičkog kontakta, ne znači da nema bliskosti.

Kad krene da grize, samo je spusti nežno dalje od sebe. Ako krene opet, ti opet...

Ako ti kidiše na noge dok se šetkaš, to je znak da te prihvata i doživljava kao drugara za igru. Pojuri i ti nju.

Vaspitavanje mačke u antropocentričnom kontekstu nema nikakvog smisla. Ne možeš je učiti stvarima, pošto ih ona uči sama. Jedino možeš da joj dozvoliš da ona vaspitava tebe da je prihvatiš onakvu kakva jeste. Ako na to ne pristaneš - zaista može da vam bude nesnosno, oboma.

Evo jedne predivne Kiplingove priče koja može da pomogne razumevanju psihologije mačke:

(prevod postoji u Politikinom zabavniku br. 2826, od 7. aprila 2006)

http://www.boop.org/jan/justso/cat.htm
'Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement. For even the very wise cannot see all ends.'

sokrat wrote:Navikao sam je nekako na pesak, ali sta raditi ako je maca nemirna? Suvise grize i ne dozvoljava nikome da je pomazi. Takva je bila od prvog dana, cini mi se da se sada samo jos pogorsalo. Mozda je takva samo dok joj rastu zubi? Prilicno je problematicno, grize i igracke, ali vise voli da grize ljude izgleda. U pocetku je spavala sa mnom, morao da joj napravim mesto za spavanje u hodniku jer ne mogu da spavam od nje, skace mi na krevet i hoce da se igra dok spavam, i tako sto puta iako je ja odlucno sklanjam. Ne podnosi da bude sama, mjauce i grebe po vratima. Ne znam da li ce je to proci kasnije i da li je to problem samo dok je mala. Moji vrse pritisak na mene da je udomim jer ne mogu vise da je podnesu. Deluje fino i zdravo, bila je dva puta kod veterinara, ocistili smo je od parazita i vakcinisali, dobro jede i dosta je vec porasla. Inace rasa je americka tigrasta dugodlaka...

To znači da je mače još divlje. :D Što toliko brineš ? Polako.

90% ovih saveta je bez veze. Ovo što ti ja pišem je plod dugogodišnjeg druženja sa mačkama. Kad doneseš macu stavi je u kartonsku kutiju i i ubaci joj neku krpicu (čupavu). Nemoj da je vadiš iz kutije osim kad je hraniš. Tako radi 7 dana. Nakon toga samo prevrni kutiju na bok. Ona je u međuvremenu sve ispišala i kutija vrlo smrdi ali neka jer ona će da nastavi da ide u kutiju da vrši nuždu. Nemoj da kupaš macu (crkne). Nemoj puno da je vucaš po rukama (crkne).Nemoj da je prskaš preparatima protiv buva (crkne). Nemoj ništa da joj radiš samo je hrani i obriši joj nekad dlaku mokrom krpom. Uzmi veliki češanj belog luka pa ga dobro usitni i izgnječi,kupi mladi neslani sir i pomešaj luk sa kafenom kašikom sira i daj joj iz ruke da pojede (hoće to da jede)
Ako ima gliste sve će da ih izbaci. Mačku ne možeš da prevariš da spavaš ona ima astralni vid i tačno zna da li spavaš. Mačka je vrlo važan magijski pomoćnik i može da te zaštiti. Kad spavaš posle podne ili se odmaraš stavi je na solarni plexus ona tako izvlači negativnu energiju iz tebe (stres,nervozu). Nemoj da plašiš mačku i da je maltretiraš. Ona nije pas i njoj ne možeš nametnuti svoju volju. Ona je tvoj partner i hoće partnerski odnos. Ako je dosadna uzmi manju šibu i udari je a potom ostavi šibu na vidno mesto,posle kad te maltretira samo uzmi šibu ona će odmah pobeći.Moraš da je puštaš na travu pošto ona lizanjem proguta puno svojih dlaka pa mora da ode da pase travu da bi ih povratila. Ako to ne radi razboleće se a veterinar će da te odere za lekove (bespotrebno). Osim toga da bi mačka bila prava mačka mora da zna da lovi,nju bi to naučila majka pošto si ti mama to obavezno moraš da je naučiš. Uhvati živog miša ili vrapca ili kupi (tvoj problem) i daj joj (ali tek kad promeni zube 4-5 mesec) ona će da ga muči i na kraju da ga ubije pa će da ga baci zato što ne zna da ga načne. Kad miš crkne uzmi nož i proseci mu creva da mačka vidi šta je upakovano u njega (hrana) ona će ga onda pojesti i to je to. Od tada će znati da lovi i biće potpuna mačka a ne ove defektne koje su gazde upropastile. Mačku moraš redovno puštati da se šeta,one ne podnose zatvor. Može se desiti i da ti se ne vrati ali to je već viša sila. :deka:
Ako neće mali anđeli pomoćiće mali đavoli

Je li, Antonije (crkne), taj tvoj metod pokaznih (crkne) vežbica... je l' joj isto tako pokazuješ kako da se metne pod mačora, ili biraš nešto primereno (crkne) svojoj veličini? Mislim, iz iskustva. (crkne). :D

Saint Delicious wrote:Je li, Antonije (crkne), taj tvoj metod pokaznih (crkne) vežbica... je l' joj isto tako pokazuješ kako da se metne pod mačora, ili biraš nešto primereno (crkne) svojoj veličini? Mislim, iz iskustva. (crkne). :D

To (crkne) samo znači da sam upropastio više mačaka slušajući kojekakve glupe savetodavce, pa sam učio metodom pokušaja i promašaja. Za parenje je ne moraš učiti jer ona i to ne zna ali će je naučiti mačor. Kao što znaš (ili ne) mačori siluju mačke,znači nema oću-neću. A ako je ne naučiš da lovi tvoja mačka će biti kao golub koji ne zna da leti. :deka:
Ako neće mali anđeli pomoćiće mali đavoli

antoniusss wrote: To (crkne) samo znači da sam upropastio više mačaka slušajući kojekakve glupe savetodavce, pa sam učio metodom pokušaja i promašaja. Za parenje je ne moraš učiti jer ona i to ne zna ali će je naučiti mačor. Kao što znaš (ili ne) mačori siluju mačke,znači nema oću-neću. A ako je ne naučiš da lovi tvoja mačka će biti kao golub koji ne zna da leti. :deka:

Molim te, kako to mačor siluje mačke ? I kako si to upropastio više mačaka ? De objasni mi. :D