Re: Astro-zajebancije

Vidim, da sam imao ja onda kod njega latinski, ili bi on mene bio ili ja njega. :lol: Latinski mi nije nikad bio jača strana, hvala bogu nemam ga više,a imao sam ga pet godina, samo uskoro ću ga najvjerovatnije morati ponovo početi da "učim". :giljotina:
Fear is failure, and the forerunner of failure.

If Power asks why, then is Power weakness.

Re: Astro-zajebancije

Ne raduj se prerano! To će biti samo u slučaju ako budem filozofiju studirao, jer ovde u Švabiji, jebala ih birokratija, je potrebnan Latinum (diploma koja se u normalnom slučaju dobija posle 5 godina latinskog u gimnaziji) da bi studirao filozofiju, samo ja ga nisam dobio jer sam na kraju imao peticu iz latinskog, a potrebna je četvorka da bi se to čudo dobilo. :lol:

Re: Sveopsta off-topic tema

Poznavanje latinskog jezika je osnova opšte kulture u Starom svetu. Posebno u lingvistici, jer je latinski u korenu neverovatne količine reči u svim evropskim jezicima. Izuzev možda baskijskog, ali o tome u stvari ništa ne znam.
Shine! Shine!
The lights of good works shine!
The watch before the city gates...

ARTHuR wrote:Poznavanje latinskog jezika je osnova opšte kulture u Starom svetu. Posebno u lingvistici, jer je latinski u korenu neverovatne količine reči u svim evropskim jezicima. Izuzev možda baskijskog, ali o tome u stvari ništa ne znam.

Nije da nisi u pravu, u stvari jesi, pogotovo to da je latinski u korenu neverovatne količine reči, samo recimo da to opet nije razlog se kao jedan od kriterijuma za studiranje filozofije postavi taj "Latinum", jer recimo starogrčki jezik je puno važniji za filozofiju od latinskog. Ako je u filozofiji potrebno znati nekoliko latinskih termina, kao da je to problem, oni se mogu i bez poznavanja latinskog naučiti. Razlog zašto se latinski češće u školama u Njemačkoj predaje od starogrčkog jeste samo uticaj katolicizma.

Valjda si u pravu za taj katolicizam.

Međutim, smatram da su i latinski i grčki od suštinske važnosti. Na klasičnoj filologiji kod nas se uče oba. A ona je neraskidivo vezana sa filosofijom.
Shine! Shine!
The lights of good works shine!
The watch before the city gates...

Hehe, bacih pogled na studijski program na nashem filozofskom i videh da ima i kod nas klasichnih jezika. Zapravo latinski i grchki ulaze u izborne predmete, medju kojima su (vidi chuda! :) ) i matematika i fizika. Bravo za ffb!
"Niste svesna bića, niti istinski postojite
sve dok niste voljni da rizikujete čak i zdrav razum
u ime svog postojanja
."
-F. Herbert

A zar ne bi trebalo da i sam latinski (barem ovaj moderan kakvog mi ucimo) ima i neke starogrcke reci? :roll:

Nemam pojma, niti me interesuje. Danas postoje prevodi svih važnijih dijela antičke filozofija, tako da ja najradije ne bih gubio vrijeme sa ovakvim glupostima, ali ću ipak morati, nažalost.

Re: Gnosticizam i gnosticke Crkve

Da samo napomenem jednu stvar oko prevoda, pošto su se čule neke kritike po tom pitanju. Prevod je uradio profesionalni lektor i profesor engleskog jezika, tada magistar, sada već doktor, SPecijalizovan, u neku ruku, za prevod poezije sa engleskog. Recimo da je prevodio i domaću peoziju na engleski, zadnje što je preveo koliko sam video je bilo za žensku autonomnu mrežu, a trenutno je, ako se ne varam,.profesor na filološkom fakultetu :D
U svim prodavnicama okultnih drangulija

Zlatna Zora pobediti mora! Najnoviji guslarski epski opus u desetercu o herojskim podvizima Hierusa Gwydiona, ukljucujuci i hitove poput Drma mi se na nemisu cvece, Hiereus Gwydion suta glupavoga lajavog krelca u dupe, Hiereus Gwydion pobedjuje bandu nimfomanki, Das ist Hiereus Gwydion, Hiereus Gwydion ore autostrade uma, Hiereus Gwydion i Vila Zlatnozorka ... Potrazite u svim prodavnicama okultnih drangulija jos danas. Cijena prava sitnica!

Nista to ne znaci.Svojevremeno je onaj prvi prevod ''Fukoovog klatna'' preveo magistar italijanskog jeika, ne secam mu se imena, koji, dakle magistar italijanskog jeika, nije znao da se neodredjeni clan u italijanskom jeziku ne prevodi.Dakle, ''un gatto'' se ne prevodi kao ''jedna macka'', kao sto je on uradio, vec samo kao ''macka''.Titule ne znace nista, makar niko ne cuo z a njih. :lol: Treba biti upoznat sa materijom, a ne samo na ti tekst pa prevodi.
''I don't mean to sound cruel or vicious, but I am, so that's the way it comes out''

Pazi Nox.
Ti magistri i ini koji prevode nekakve knjige koje graniče s literarnom umjetnošću, ponekad namjerno nešto prevedu krivo ili ne baš doslovno, kako bi dobili određeni stilski izraz koji po njima odgovara takovrsnom djelu.
Da bi točno znali što je prevodioc fukoovog klatna želio takvim prevodom napraviti, trebalo bi ga baš osobno i priupitati. Sve ostalo spada u domen spekulacije. 8)
.

Chevalieux Noir wrote:Naravno, upravo iz tog razloga, prevodilac mora da bude upucen u materiju.

Ali ti ne znaš da li on jeste ili nije upućen. Možda jeste, a možda i nije. To je još uvek nedoumica.

edit: zabranjeno vredjanje clanova foruma.
U svim prodavnicama okultnih drangulija

Zlatna Zora pobediti mora! Najnoviji guslarski epski opus u desetercu o herojskim podvizima Hierusa Gwydiona, ukljucujuci i hitove poput Drma mi se na nemisu cvece, Hiereus Gwydion suta glupavoga lajavog krelca u dupe, Hiereus Gwydion pobedjuje bandu nimfomanki, Das ist Hiereus Gwydion, Hiereus Gwydion ore autostrade uma, Hiereus Gwydion i Vila Zlatnozorka ... Potrazite u svim prodavnicama okultnih drangulija jos danas. Cijena prava sitnica!