Мени нека симпатична (али чудна) места

Овако, док не кренем поново са праксом, и чудним сновима, тачније речено, док се не откочим, качим пар сличица... са неких места, која су мени драга, а по мало чудна. Дакле, док не кренем да лутам поново свуда туда, лутаћу овако виртуелно. Покушала сам да отворим топик у Крхотинама, али нисам успела.

Кренућу са Сремом, тачније Сремском Митровицом, која је мени посебно драг град. Прво, навикла сам да лутам по Митровици, јер је препуна историјских споменика, а кажу да се испод града налази целе једна престоница, дубоко у Сави златна капија, итд, итд... Ово на сликама је Мала црква, и кажу да је градитељско дело Темплара, што потврђује крст на храму, али ја баш нисам сигурна у то. Испод олтара и црквене стазе, археолози су средином прошлог века, пронашли крст од црвеног мермера, а на другом спрату олтара налази се јединствен приказ Васкрсења Христовог, на коме је приказан Исус са ашовом у руци, а поред Марија Магдалена, која клечи. Колико сам успела да сазнам, тачније речено прочитам, нико никад није успео да објасни шта тачно приказ каже или говори, ако питате попове ништа вам неће рећи, а историчаре, нико не зна, постоје само нагађања. Ту слику сам имала, али сада је немам јер ми је стари комп прсо скроз, али првом згодном приликом, сликаћу је.

Интересантан је и податак, да се црква налази на месту са кога су први хришћани за време Диоклецијанових прогона, одлазили на место погубљена, а то је
је Артемидин мост, који се налази у близини храма. Дакле, храм је јединствен и по томе, што се не налази на једном од градских тргова, већ на самој обали реке Саве.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Sojce on Thu Jul 11, 2019 23:52, edited 3 times in total.

Re: Мени нека симпатична (али чудна) места

Легенда каже, да је на мосту погубљен и Св. Димитрије, заједно са својим учитељем, и са 7 неименованих девојака (девица) а да се у Солуну налази само његова крвава кошуља, постоји и прича о томе, али о томе, касније...

Прича се да се на овом месту налазио једно време и Грал, и да приказ можда говори о томе, али... све су за сада само приче, легенде, нагађања.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Текије Петроварадин

На месту на коме се налази садашња црква, налазила се хришћанска богомоља посвећена Девици Марији. На истом месту, 1526 године Турци су порушили ту богомољу, и саградили су дрвену џамију са минаретом, и малу текију за два дервиша, зато је и данашња црква позната под именом Текије, а не црква Снежне Госпе. Те податке сам скинула са интернета, јер ме није занимало, како и шта се све градило на месту, где се садашњи храм налази. Међутим, у близини се налази и црква где је склопљен Карловачки мир, али и она је под кључем, тако да првом згодном приликом ћу фоткати и њу.

Текије Петроварадин

На месту на коме се налази садашња црква, налазила се хришћанска богомоља посвећена Девици Марији. На истом месту, 1526 године Турци су порушили ту богомољу, и саградили су дрвену џамију са минаретом, и малу текију за два дервиша, зато је и данашња црква позната под именом Текије, а не црква Снежне Госпе. Те податке сам скинула са интернета, јер ме није занимало, како и шта се све градило на месту, где се садашњи храм налази. Међутим, у близини се налази и црква где је склопљен Карловачки мир, али и она је под кључем, тако да првом згодном приликом ћу фоткати и њу.